Reklama

reklama

"Szczęścia bez miary dla młodej pary! Wesela z udziałem roztoczańskich orkiestr dętych"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Szczęścia bez miary dla młodej pary! Wesela z udziałem roztoczańskich orkiestr dętych"
Fragment okładki albumu "Szczęścia bez miary dla młodej pary..." Foto: Katarzyna Krasuska

Unikatowy album z archiwalnymi nagraniami z wesel z udziałem roztoczańskich orkiestr dętych z lat 80. i 90. ubiegłego wieku. To wydawnictwo jest wynikiem badań terenowych zrealizowanych przez Fundację Piszczałka w ramach projektu "Śladem starodawnych orkiestr Roztocza”. Podczas tych badań odwiedzano muzykantów, pytając ich o wesela, na których grały orkiestry dęte. O całym przedsięwzięciu i samym albumie opowiadał Filip Majerowski.

"Szczęścia bez miary dla młodej pary! Wesela z udziałem roztoczańskich orkiestr dętych" to nawiązanie do muzycznego dziedzictwa Roztocza. To podróż w czasie, dokumentująca nieco już zapomnianą tradycję. 


Posłuchaj

1:34:29
"Szczęścia bez miary dla młodej pary! Wesela z udziałem roztoczańskich orkiestr dętych" (Terra Kultura/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

  

Historia Roztocza weselnymi orkiestrami dętymi pisana

Do pierwszej połowy lat 90. orkiestry dęte były nieodłącznym elementem wesel. Zdarzało się, że angażowano je na cały obrzęd weselny - od przyjazdu po pannę młodą, przez przejazd furmankami do kościoła i ślub, aż po wesele z oczepinami, a czasem i kilkudniowe poprawiny. Podczas realizacji projektu zebrano liczne wspomnienia, fotografie, melodie, a także nagrania filmowe.

 

Przeczytaj także


- Ten album to wynik naszych wieloletnich badań na Roztoczu - mówi Filip Majerowski z Fundacji Piszczałka. - To kraina bardzo bogata w tradycje orkiestr dętych. Tak naprawdę, chyba druga po Górnym Śląski w naszym kraju. Te małe, kilkunastoosobowe orkiestry dęte ogrywały wesela przez długie dziesięciolecia. Dopiero mniej więcej w połowie lat 90. zostały zastąpione przez bardziej nowoczesne zespoły. Wkraczając w ten świat roztoczańskich wesel musieliśmy przede wszystkim zrozumieć sam oryginalny, weselny obrzęd. Słuchaliśmy opowieści, oglądaliśmy archiwalne fotografie i słuchaliśmy nagrań. To wszystko złożyło się właśnie na ten album - dodaje gość Trójki.



Ponadto w audycji

  • Odwiedziliśmy Katowice, tamtejszy Festiwal Ars Cameralis i wystawę "Joanna Helander & Bo Persson. Podążając za cieniem".
  • Wybraliśmy się także do Muzeum Emigracji w Gdyni, a naszymi przewodnikami po programie 91. urodzin Dworca Morskiego "GDYNIA-PALESTYNA" byli Paweł Kowalewski, koordynator wydarzenia i Adam Hraish, mieszkający w Polsce Palestyńczyk, który na swoich social mediach ukazuje palestyńską "Codzienność po drugiej stronie Muru".
  • Była także zapowiedź otwarcia QueerMuzeum w Warszawie - nowej przestrzeni poświęconej dokumentowaniu, prezentowaniu i upamiętnianiu historii oraz kultury społeczności LGBTQIA+. Muzeum powstaje z inicjatywy Lambdy Warszawa, najstarszej działającej polskiej organizacji LGBTQIA+, prowadzącej rozległą działalność społeczną i pomocową. Otwarcie odbędzie 6 grudnia. O muzeum i programie otwarcia opowiadał Jakub Gawkowski.
  • W naszym cyklu Mikrohistorie zajrzeliśmy natomiast do archiwalnych zasobów Fundacji Brama Cukermana w Będzinie!

***

Tytuł audycji: Terra Kultura
Autorka: Agnieszka Obszańska
Gość: Filip Majerowski (Fundacja Piszczałka)
Data emisji: 29.11.2024
Godzina emisji: 14.23

dm 

Polecane