Życie (nie)codzienne Polaków w latach 1918-1939. Zobacz zdjęcia!
2013-08-15, 15:08 | aktualizacja 2013-08-15, 16:08
- W Warszawie powstało kilkaset kin i to nie w budynkach wznoszonych specjalne w tym celu, zazwyczaj modernizowano jakieś małe salki, czasami nawet remizy strażackie - mówią Maja i Jan Łozińscy, autorzy książek o dwudziestoleciu międzywojennym.
Posłuchaj
Dwudziestolecie międzywojenne było okresem ogromnego entuzjazmu. Na jego fali stworzono konstytucję marcową, zbudowano społeczeństwo wielokulturowe i podjęto próby uprzemysłowienia kraju.
Lata 20. i 30. to również czas tworzenia systemu szkół, radia, prasy, kultu literatury oraz czerpania pełnymi garściami z życia towarzyskiego. Maja i Jan Łozińscy dokładnie się tym zjawiskom przyjrzeli i opisali m.in. w książkach "W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne" oraz "Narty. Dancing. Brydż. W kurortach Drugiej Rzeczypospolitej".
Zdaniem rozmówców Jana Niebudka znakomitym przykładem rozwoju kultury było powstanie, już w listopadzie 1918 roku, kawiarni poetów Pod Picadorem. - Była potrzeba zarówno miejsca, gdzie będzie można posłuchać polskiej poezji, jak i także czegoś nowego w kulturze, pewnej nowoczesności, zmiany - mówił Jan Łoziński. - Niezwykłe jest to, że to poezja miała taką siłę. Dla nas dziś, jak myślę,jest to nie do pojęcia: że jeszcze gdzieś toczy się wojna, rodzi się nowe państwo, a ludzie chodzą słuchać wierszy do kawiarni - dodaje Maja Łozińska.
Na czym polegały trudności związane ze scalanie trzech byłych zaborów? Jak odradzały się, czym żyły najważniejsze wówczas polskie miasta – Warszawa, Wilno, Lwów, Kraków czy Poznań? Wysłuchaj załączonych dźwięków, by usłyszeć wszystkie opowieści Trójkowych gości.
Audycję przygotował i prowadził Michał Nogaś.
Na audycję "Do południa" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do godz. 12.00.
(pg)