Festiwal w Opolu. Tak się wszystko zaczęło…
- To było święto branży, wtedy piosenka coś znaczyła – mówiła w "Trójkowym Wehikule Czasu" Maria Szabłowska, wspominając pierwsze edycje opolskiego festiwalu.
XIII Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, 24 czerwca 1975, występ Czesława Niemena
Foto: PAP/Zbigniew Wdowiński
Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia. Z tej okazji w radiowej Trójce można było posłuchać m.in. archiwalnych wspomnień Mateusza Święcickiego. - W pewien deszczowy dzień, stojąc na rogu Wilczej i Alej Ujazdowskich, Jerzy Grygolunas zadał mi pytanie, czy można stworzyć drugi festiwal, konkurencyjny Sopotowi. Poszliśmy na kolację do SPATiF-u i Jerzy wymyślił, że on to zrobi w Opolu, ponieważ był wielkim rzecznikiem tego regionu - mówił dziennikarz radiowej Trójki, współtwórca opolskiej imprezy w materiale zarejestrowanym w 1976 roku.
Gościem Jerzego Sosnowskiego była Maria Szabłowska, która również opowiadała o początkach festiwalu. - Pierwsze Opole było robione kompletnie "na wariata". Organizatorzy - trochę z rozpaczy, trochę z braku wielkich gwiazd - zapraszali młodych ludzi: bigbitowców i studentów. W kolejnych latach te dwie grupy wykonawców zdominowały festiwal, stworzyły jego legendę i sprawiły, że były to imprezy rewolucyjne - mówiła znana dziennikarka, ekspert od polskiej piosenki, która w niedzielę poprowadzi jubileuszowy koncert festiwalowy.
Maria Szabłowska podkreśliła, że ogromne znaczenie miało wsparcie imprezy przez opolskie władze. - Gdyby nie spotkali się tacy ludzie jak Mateusz Święcicki, Jerzy Grygolunas i Karol Musioł, ówczesny burmistrz Opola, nie byłoby tego festiwalu - przekonywała dziennikarka.
W "Trójkowym Wehikule Czasu" poświęconym opolskiej imprezie można było usłyszeć także radiową recenzję festiwalu z 1969 roku przygotowaną przez Lucjana Kydryńskiego oraz fragment legendarnego występu Czesława Niemena, który - zanim zaczął śpiewać - domagał się od inżyniera dźwięku, żeby ten odsunął się od konsoli…
Dziś nadaliśmy następujące piosenki (wszystkie po raz pierwszy w Wehikule; "Dziwny jest ten świat" był w naszej audycji w wersji studyjnej):
1. Ewa Demarczyk: Karuzela z madonnami (1967) 2’03”
2. Czesław Niemen: Dziwny jest ten świat (LIVE 1967) do wyciszenia ok. 3’45”
3. Skaldowie: Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał (LIVE 1968) 2’04”
4. Jonasz Kofta: Song o ciszy (LIVE 1977) 4’04”
5. Marek Grechuta: Korowód (LIVE 1971) (fragment)
Do słuchania audycji "Trójkowy Wehikuł Czasu" zapraszamy w sobotę po godz. 15.00.
Agnieszka Obszańska i Jerzy Sosnowski