Talenty Trójki: Mateusz Pakuła, czyli dramatopisarz i dramaturg
2013-06-02, 20:06 | aktualizacja 2014-03-19, 14:03
Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST Mateusz Pakuła jest jednym z trójki finalistów Talentów Trójki 2013 w kategorii Teatr. – Fascynujące jest to, że jego teksty są nadal jeszcze w pełni nieodkryte – mówił przewodniczący jury Paweł Sztarbowski.
Posłuchaj
Nad gronem jury teatralnego czuwała Baszka Marcinik, a obradowali: reżyserka Ewelina Marciniak - laureatka Talentów Trójki 2012, aktor Rafał Królikowski oraz członkowie-seniorzy: Wojciech Malajkat, dyrektor Teatru syrena w Warszawie i Paweł Sztarbowski, wicedyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy, stały przewodniczący jury.
Mateusz Pakuła to dramatopisarz i dramaturg, urodzony w 1983 roku. - Z wykształcenia jestem dramaturgiem, natomiast w pracy w dużej mierze piszę autorskie teksty dla teatru, czyli jestem dramatopisarzem. Różnica polega na tym, że praca dramaturga polega głównie na tworzeniu adaptacji i scenariuszy na bazie cudzych utworów – tłumaczył w "Magazynie bardzo kulturalnym” finalista Talentów Trójki.
Magda Jethon: wszyscy laureaci Talentów Trójki odnoszą sukcesy >>>
Jak przyznał młody twórca, w Trójkowym konkursie przyszło mu stanąć w szranki z dobrym znajomym. - Jednym z reżyserów, z którymi bardzo dobrze mi się pracuje, jest Paweł Świątek, także nominowany do Talentów Trójki w kategorii Teatr – powiedział Mateusz Pakuła.
A czym dramatopisarz przekonał do siebie jurorów? - Za każdym razem, kiedy czytam jego dramaty, zadziwia mnie i sprawia mi przyjemność (…), że są one nadal nieodkryte. Mam też poczucie, że Mateusz nie ma, bardzo częstej wśród dramatopisarzy, cechy projektowania na teatr, jaki się zna i jaki się widzi. On zderza bardzo różne porządki i to wszystko potrafi zmiksować tak, że powstają niesamowite teksty – mówił Paweł Sztarbowski.
Tu znajdziesz więcej informacji o Talentach Trójki >>>
Konkurs Talenty Trójki, organizowany przez Trójkę, stanowi realną pomoc dla debiutantów na początku ich drogi artystycznej. Biorą w nim udział młodzi, najbardziej obiecujący twórcy – studenci oraz absolwenci uczelni artystycznych do 30. roku życia. Kandydatów zgłaszają uczelnie artystyczne, instytucje kultury i fundacje. Nagrody (w wysokości 10 000 zł) przyznawane są w trzech kategoriach: Teatr, Film i Sztuki wizualne.
Sylwetki finalistów prezentujemy przez trzy kolejne weekendy (1 i 2 czerwca, 8 i 9 czerwca, 15 i 16 czerwca) w audycjach "Radiowy Dom Kultury", "Magazyn Bardzo Kulturalny" i "Trójkowo, filmowo".
Rozstrzygnięcie konkursu i gala wręczenia nagród odbędą się 20 czerwca w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Galę poprowadzą Katarzyna Borowiecka i Ryszard Jaźwiński. Podczas uroczystości wystąpi zespół UL/KR.
W tym roku po raz drugi wręczony zostanie także Diament Trójki – nagroda za całokształt. W tym roku otrzyma ją Janusz Głowacki.