Trójka na Słowacji. "Winami konkurować może z Francją"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trójka na Słowacji. "Winami konkurować może z Francją"
DunajFoto: G. Darmetko/ PR

Piwo nie jest tu traktowane jako napój alkoholowy - przypomina Piotr Mikita. Natomiast Słowacja odnosi coraz większe sukcesy w produkcji wina. – W zeszły weekend odbyły się światowe targi, podczas których zdobyliśmy 60 medali, więc możemy konkurować z najlepszymi - uważa Jozef Zwoleński, właściciel winnicy.

Posłuchaj

Dobré ráno z Bratyslawy! (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Jacy są Słowacy? - Bardzo pogodni, pomocni, a mieszkanki Bratysławy chętnie noszą kolor różowy – opowiada goszcząca na Słowacji dziennikarka Trójki Gabi Darmetko. Jej zdaniem niewiele wiemy o naszych sąsiadach, których jest 5,5 miliona. Słowacy np. produkują najwięcej samochodów na świecie w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

W czasie swojego pobytu w Bratysławie wysłanniczka Trójki spotkała się z legendą hokeja, a obecnie europosłem Petrem Šťastným. - Spełniło się to, o czym kiedyś marzyłem dla mojego kraju. Staliśmy się częścią Wspólnoty dla której najważniejsza jest wolność. Teraz jestem rozczarowany, bo widzę, że moim krajem rządzą przestępcy, dawni komuniści i ludzie, którym nie zależy na dobru kraju, dla nich ważne są własne interesy i władza – mówił polityk.

Chcesz się zrelaksować? Jedź na Słowację!

Słowacy kochają hokej, tę miłość widać wszędzie. W sklepach zamiast koszulek piłkarskich sprzedaje się koszulki hokejowe. Podczas mistrzostw świata ulice pustoszeją, do tego każdy Słowak potrafi jeździć na łyżwach, a lodowisko jest w prawie każdej miejscowości. Hokejowe drużyny mają nawet szkoły.

Wszyscy doskonale znają powiedzenie: Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Słowacja była 9 wieków pod okupacją węgierską, i przysłowie opisuje właśnie relacje między Polakami a Słowakami - uważa jeden z gości Trójki.

"Zawsze czyli czasami". Polsko słowackie pułapki językowe >>>

1 stycznia 1993 w miejsce Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa: Czechy i Słowacja. Jak Słowacy wspominają czas życia razem z Czechami i dlaczego podział państwa by dla nich taki trudny?

Audycję prowadziły Gabriela Darmetko z Bratysławy i Katarzyna Borowiecka z Myśliwieckiej 3/5/7.

Audycja powstała we współpracy z Parlamentem Europejskim.

Polecane