"Orzeł może". Dzień bez uśmiechu jest dniem straconym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Orzeł może". Dzień bez uśmiechu jest dniem straconym
Akcja "Orzeł może" w WarszawieFoto: Jacek Konecki/ Polskie Radio

Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty: uśmiechnij się. O potędze śmiania i rozśmieszania, i ich dobroczynnym wpływie na nasze zdrowie.

Posłuchaj

Magda Jethon, dyrektor Trójki, podsumowuje inaugurację akcji "Orzeł może" (serwis informacyjny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Tłumy ludzi i deszcz zrzucanych ze śmigłowców kolorowych ulotek z wierszykami, które mają sprawić, że będziemy się do siebie uśmiechać i poczujemy dumę z naszych symboli narodowych - tak wyglądała 2 maja akcja Trójki i "Gazety Wyborczej” "Orzeł może” w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu.

W porannym "yrektor warszawskiego zoo Andrzej Kruszewicz, wielki miłośnik ptaków, który zdradził nam tajemnice orłów. Wszystko, co chcieliście wiedzieć, a baliście się, zapytać teraz stanie się jasne. - Orzeł jest potężny. Orzeł ma moc, władzę, siłę i może podzielić sobie świat według swojego mniemania - opowiada dr Kruszewicz. Ekspert podkreśla, że to, co jest niezwykłe u bielików to to, że potrafią polować w tandemie, a mało który gatunek to potrafi.

- To ptak naprawdę wspaniały, w powietrzu robi wrażenie, ogromny, potężny, majestatyczny, ptak z charakterem, wręcz charyzmatyczny - przekonuje rozmówca Joanny Mielewczyk i wskazuje, że orzeł nie tylko jest symbolem narodowym, umieszczonym w godle, ale może być również polskim symbolem praktycznej i skutecznej ochrony przyrody. Dlaczego? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Przy okazji akcji "Orzeł może" proponujemy Państwu wyjątkowe warsztaty!. O potędze śmiania i rozśmieszania oraz ich dobroczynnym wpływie na nasze zdrowie opowiadała nam Ewa Foley, terapeutka prowadząca zajęcia z jogi śmiechu.

Akcja "Orzeł może" to doskonały moment, aby opowiedzieć, że młodym się chce. Wspaniale widać na na przykładzie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowej Agencji Programu "Młodzież w działaniu". Dzięki nim młodzi ludzie mają szansę zdobyć fundusze pozwalające realizować ich pasje: od odkrywania muzyki ludowej, po współpracę między młodzieżą z kilku państw.

2 maja o godz. 11.40 ruszyła wielka akcja społeczna Trójki i "Gazety Wyborczej" "Orzeł może". Honorowy patronat nad akcją objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

W Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Prezydent Bronisław Komorowski wręczył flagi przedstawicielom wyróżniających się jednostek wojskowych i szkół, a także żeglarzom. Flagę otrzymała Trójka, między innymi za akcję "Orzeł może" oraz nasz redakcyjny kolega Kuba Strzyczkowski, który doceniony został za pokonanie samotnie Atlantyku. " Rejs Kuby" odbył się w ramach obchodów 50-lecia Trójki .

Magda Jethon, dyrektor Trójki przypomniała, że jest na świecie taki kraj, Bhutan , gdzie szczęście narodowe jest ważniejsze niż PKB. - Kochajmy nasz kraj szczerze, mocno i z uśmiechem! - zaapelowała do zebranych przed Pałacem Prezydenckim, dziękując gospodarzom tego miejsca za optymizm i poparcie akcji "Orzeł może". Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski wręczył Parze Prezydenckiej pamiątkowe zegarki z białym orłem, godłem akcji "Orzeł może”.

Jarosław Kurski, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej” pokierował odsłonięciem rzeźby orła z białej czekolady, symbolu akcji "Orzeł może".

Począwszy od Dnia Flagi aż do 4 czerwca na antenie Programu 3 Polskiego Radia i na łamach "Gazety Wyborczej" regularnie będą się ukazywać materiały poświęcone tematom związanym z kampanią , zachęcające Polaków do zwalczania w sobie pesymisty, prezentowania większej pogody ducha, cieszenia się życiem i większej wiary we własne możliwości.

Magda Jethon: "Orzeł może" – zacznijmy się uśmiechać

Na specjalne zamówienie i z myślą o promowaniu akcji "Orzeł może" powstała piosenka (słowa Artur Andrus, muzyka Łukasz Borowiecki), którą wykonał zespół Mogli w czwartek , w składzie: Artur Andrus, Łukasz Borowiecki, Wojciech Karolak, Krzysztof Kawałko, Łukasz Poprawski, Piotr Rogucki, Ania Rusowicz, Stanisław Sojka, Paweł Żejmo. Zapraszamy do zobaczenia teledysku do hymnu naszej akcji!

W ramach akcji "Orzeł może" zostanie zaprojektowana "Wspólna Metka". Od 2 do 26 maja na stronie orzelmoze.pl i za pomocą aplikacji na facebookowym profilu Trójki, można wybrać trzy spośród 15 najlepiej opisujących nas – Polaków zalet. W ten sposób zostanie wygenerowana osobista metka z określonym składem procentowym cech każdej osoby. Metkę nr 1 stworzył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski a metkę nr 2 Pierwsza Dama, Małżonka Pana Prezydenta, Pani Anna Komorowska.

Trzy najczęściej wybierane przez użytkowników zalety trafią do "Wspólnej Metki", która 4 czerwca, w dniu zakończenia akcji, zawiśnie na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać między godziną 7.00 a 10.00.

Polecane