Trójka|Zapraszamy do Trójki - ranek
Patriotyzm młodych. Jak wygląda miłość do ojczyzny, gdy nie ma wroga
2013-05-02, 10:05 | aktualizacja 2013-07-31, 14:07
- Wielu młodych ludzi jest przywiązanych do Polski, decyzja o wyjeździe nigdy nie jest dla nich łatwa, jednocześnie dystansują się od wszystkich wyznaczników patriotyzmu, nacjonalizmu, dumy narodowej - mówi prof. dr hab. Wojciech Burszta ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Posłuchaj
Prof. Dominika Maison, psycholog, uważa, że pokolenie współczesnych 30-latków poczuło, że nie wiadomo, po co być patriotą, bo nie ma już przeciwko czemu walczyć, nie ma wroga. - Słowo patriotyzm zaczęło się kojarzyć z pojęciami, które są nacechowane negatywnie. Stało się słowem ambiwalentnym, a nie słowem jednoznacznie pozytywnym - twierdzi.
Psycholog i wydawca Jacek Santorski mówi, że coraz więcej młodych ludzi uważa, że patriotyzm przeciwko czemuś, komuś, wobec przeszłości jest "obciachowy".
Prezydent RP Bronisław Komorowski: jesteśmy narodem optymistów
2 maja ruszyła wielka akcja społeczna Trójki i "Gazety Wyborczej" "Orzeł może", która ma na celu przekonanie Polaków do okazywania życzliwości, optymizmu i wiary we własne siły. Prezydent RP objął akcję honorowym patronatem.