Mity nasze powszednie nadają życiu sens

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mity nasze powszednie nadają życiu sens
Foto: Fot.: Glow Images

- Mit to dla mnie to, co się czasem mówi, robi, je, albo nosi na sobie. Mity nie zawsze są nieprawdziwe i nie chodzi o to, byśmy je obalali. Chodzi o to, żeby życie miało sens - mówi Marcin Napiórkowski, autor książki "Mitologia współczesna”.

Posłuchaj

Mity rządzą naszym życiem (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

/

Czy jesteśmy ludźmi racjonalnymi? Książka Marcina Napiórkowskiego "Mitologia współczesna. Relacje o poczynaniach i przygodach krajowców zamieszkałych w globalnej wiosce" pozbawia nas spokojnego przekonania, że oczywiście (a nieracjonalni są jedynie "inni”).

- Mity zachęcają nas, żebyśmy robiąc coś, mówiąc coś, nawet nosząc określone ubiory uczestniczyli w jakimś sensie życia, czymś, co nas przekracza, jest transcendentne - opowiada gość Jerzego Sosnowskiego i wyjaśnia, że poszukuje opowieści, działań, obyczajów, które są "maszynami" do zapewnienia człowiekowi poczucia, że jego życie ma sens.

Autor traktuje cały nasz świat jak dawni podróżnicy wyspy, zamieszkałe przez "dzikich”: przygląda się ze zdziwieniem wielu naszym praktykom, przeprowadza śledztwa, dowodzące, że ich "rozumne” uzasadnienia są funta kłaków nie warte i pokazuje, że np. chodząc na Warszawską Jesień poddajemy się obrzędowi wtajemniczenia, zbierając plastikowe nakrętki uprawiamy coś w rodzaju obyczaju "kula” z archipelagu Trobrianda, i kłócimy się o uczczenie wydarzeń, które nigdy nie miały miejsca.
"Weźmy na przykład słynną historię Reduty Ordona i zobaczmy, jakie pytania można wobec niej zadać – pisze Napiórkowski. – 1. Czy Ordon naprawdę wysadził się w powietrze? 2. Czy ten bohaterski czyn naprawdę miał wpływ na przebieg oblężenia Warszawy? 3. Czy można ustalić, gdzie naprawdę znajduje się Reduta Ordona? 4. Czy w miejscu Reduty Ordona powinno się postawić pomnik? (…) Wydaje się oczywiste, że negatywna odpowiedź na pierwsze pytanie sprawiłaby, że zadanie kolejnych staje się pozbawione celu. (…) [I choć tak właśnie jest], wszystkie kolejne pytania zostały z całą powagą zadane".

W czym strukturalizm przypomina "Ulicę Sezamkową"? Na czym polega fenomen małyszomanii czy lewandowskomanii? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00

Polecane