Premier za reformą Gowina. PO za, a nawet przeciw

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że reorganizacja sądów jest zgodna z Konstytucją. Chodzi o rozporządzenie ministra sprawiedliwości, likwidujące 79 sądów rejonowych i przekształcające je w oddziały zamiejscowe większych jednostek.

Premier za reformą Gowina. PO za, a nawet przeciw

Premier Donald Tusk

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Reforma sadownictwa wprowadzona rozporządzeniem min. Gowina jest legalna - orzekł TK. W "Pulsie Trójki" komentują Izabela Kloc z PiS i Mariusz Witczak z PO. (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Jarosław Gowin, zadowolony z wyroku, podkreślił, że Polska ma drogie i bardzo liczebne, pod względem zatrudnienia, sądy. Szef resortu zaznaczył, że równocześnie procesy trwają zbyt długo.

Ministra sprawiedliwości wsparł premier Donald Tusk, który uznał, że wyrok TK "to bardzo dobra informacja". Tusk przyznał, że wspierał Gowina wbrew partii koalicyjnej a nawet wbrew niektórym członkom PO. "Obaj czuliśmy się osamotnieni w tej kwestii" - dodał szef polskiego rządu.

Koalicyjne PSL, które skarżyło decyzję ministra do Trybunału, nie składa broni. Ludowcy popierają obywatelski projekt ustawy, przygotowany przy udziale Krajowej Rady Sądownictwa, przywracający likwidowane placówki.

Sprawę komentują w "Pulsie Trójki" Izabela Kloc z PiS i Mariusz Witczak z PO.

Poseł Witczak przedstawia argumenty za reformą Gowina. "Po pierwsze, do tej pory, niektórzy sędziowie z małych sądów, jako ich prezesi, nie mogli orzekać, teraz to się zmieni. (...) Po drugie, prawdą jest, jak twierdzą krytycy Gowina, że w małych sądach nie było dużych zaległości, które występują w sądach w większych ośrodkach, (...) tylko, że Ci krytycy nie dodają, że teraz sędziowie z małych ośrodków, gdzie po prostu prowadzono niewiele spraw, będą mogli orzekać w dużych sądach, wspomagając przez to ich pracę. Uracjonalni to i przyspieszy funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości" - uważa poseł PO i dodaje, że "żaden sąd, z punktu widzenia obywatela, nie został zlikwidowany."  Witczak przyznaje zarazem, że nie wszyscy w Platformie Obywatelskiej są zwolennikami reformy Gowina, ale jego zdaniem, zagłosują tak jak chce premier, przeciw obywatelskiemu projektowi ustawy.

Posłanka Izabela Kloc zwróciła natomiast uwagę, że aż 4 sędziów Trybunału wyraziło w tej sprawie  zdanie odrębne. "Nie jest dobrze, gdy tak poważne zmiany w sądownictwie wprowadzane są z mocy rozporządzenia a nie ustawy, (...)  Teraz jest likwidowanych 79 sądów, a za rok może 100. W ten sposób minister sprawiedliwości może ingerować w niezawisłość sądów (...) likwidując np. takie, których prezesi mu podpadli." - uważa posłanka PiS i dodaje, że jej partia poprze obywatelski projekt ustawy w tej sprawie. (Projekt ten zakłada, że powoływanie i likwidacja sądów mogłyby odbywać sie wyłącznie w drodze ustawy.) Zdaniem Izabeli Kloc, likwidacja sądów rejonowych to "jeden z elementów zwijania >Polski lokalnej<  przez PO. (...) To dotyczy także, posterunków policji, urzędów pocztowych, szkół, rejonów energetycznych" - podkreśla posłanka PiS.

Z gośćmi "Pulsu Trójki" rozmawiał Damian Kwiek.