Modzelewski, doradca Glińskiego: wyciekają miliardy złotych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Modzelewski, doradca Glińskiego:  wyciekają miliardy złotych
Prof. Witold ModzelewskiFoto: Fot.: PR

Mam wrażenie, że w sferze podatków nikt nie broni interesu publicznego – mówił w Trójce prof. Witold Modzelewski.

Posłuchaj

Prof. Witold Modzelewski w "Salonie politycznym Trójki"
+
Dodaj do playlisty
+

Prof. Witold Modzelewski powiedział w ”Salonie politycznym Trójki”, że system podatkowy choruje, od czasu gdy zaczęliśmy się zadłużać. Nie uważa się za współtwórcę obecnego systemu podatkowego, po tym gdy doszło do jego istotnych zmian. 
Modzelewski proponuje, by załatać te miejsca w systemie podatkowym, gdzie ”pieniądze uciekają”, co może przynieść ponad 40 mld złotych.  
Jak zatem wyciekają pieniądze?  - Grupa ekspertów powiązana z jakąś branżą pisze projekt ustawy. (Może on być) napisany w interesie grupy biznesowej lub biznesu podatkowego, bo na podatkach się zarabia, co samo w sobie nie jest złe - tłumaczył taki mechanizm Modzelewski.  Dodał, że tak jest nie tylko w Polsce, powiązania lobbystyczno-urzędnicze to zjawisko powszechne też w UE i w USA. - Tam jednak są politycy, którzy potrafią to zwalczyć i wiedzą, że są po stronie interesu publicznego – powiedział. Ma wrażenie, że w Polsce w sferze podatków nikt nie broni interesu publicznego.
"Sprawa beznadziejna, ale ważna"
Ekonomista zapewnił, że będzie wspierał nadal profesora Piotra Glińskiego i chce utrzymać z nim kontakt. Taka propozycja padła wobec całej grupy doradców technicznego kandydata PiS na premiera. Modzelewski mówi, że o formie kontaktów zdecyduje całość gremium, te osoby, które wytrwają w projekcie. Gliński zaproponował stworzenie interdyscyplinarnego think tanku, który mógłby się spotykać raz na pewien czas. Gość Trójki uważa, że warto tworzyć fora, na których o sprawach politycznych nie mówi się "jak politycy”.   
Witold Modzelewski zaznaczył, że w odróżnieniu od polityków, eksperci nigdy nie mają większości,  a ich obowiązkiem jest angażowanie się w sprawy, które uznają za ważne. – W Polsce sprawy ważne są często sprawami beznadziejnymi – skomentował. Uważa, że trzeba stanąć po stronie sprawy beznadziejnej, niemającej perspektyw, jeśli uzna się, że jest ona istotna.
Prof. Witold Modzelewski powiedział, że wbrew informacjom prasowym nie doradzał Andrzejowi Lepperowi i widział go dwa razy w życiu. Zaznacza, że takie inforamcje są nieprawdziwe, choć nie widziałby w takim doradztwie nic złego. Pytany, czy widzi swoje nazwisko na liście wyborczej, mówił, że nie interesuje się polityką.

Gościem ”Salonu politycznego Trójki” był prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów, obecnie członek zespołu ekspertów profesora Piotra Glińskiego, ekonomista Instytutu Studiów Podatkowych
Rozmawiał Marcin Zaborski

agkm

Polecane