"Z najwyższej półki" na Dzikim Zachodzie! (i nie tylko…)

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Z najwyższej półki" na Dzikim Zachodzie! (i nie tylko…)
Patrick deWittFoto: fot. z arch. pryw. autora

Gościem tego wydania magazynu o książkach był Patrick deWitt. Jego powieść "Bracia Sisters" ukazuje się właśnie w Polsce. W programie także, między innymi, opowieści o "czasie ołowiu", zapiski z Homs oraz "Dziennik Mistrza i Małgorzaty".

Posłuchaj

Patrick deWitt pozdrawia słuchaczy Trójki
+
Dodaj do playlisty
+

Bracia Eli i Charlie Sisters są płatnymi zabójcami. Działają na zlecenie wszechmocnego Komandora. Właśnie otrzymują nowe zadanie: w San Francisco mają pomóc w pożegnaniu się z życiem niejakiemu Hermannowi Kermitowi Warmowi, poszukiwaczowi złota, naukowcowi-amatorowi i, podobno, złodziejowi.

/

Z Oregon City wyruszają na zachód (bardzo dziki), a ich podróż obfituje w najdziwniejsze przygody. Zaczyna się od problemów z końmi, a później jest już tylko gorzej (i weselej): spotykają czarownicę, muszą zabijać, palić i grabić, śledzić nietypowe zwierzę, pomagać (niechętnie) pewnemu młodzieńcowi. Aż wreszcie, gdy docierają do portu w San Francisco, okazuje się, że zostali… zdradzeni!

Książkę "Bracia Sisters" napisał 37-letni dziś Patrick deWitt . Urodzony w Kanadzie, mieszka w Portland w Stanach Zjednoczonych. Historia, której bohaterami są Charlie i Eli, to jego druga powieść i przyniosła mu ona wielką popularność oraz nagrody, przetłumaczoną ją na wiele języków. Pisarz udzielił "Z najwyższej półki" wywiadu na kilka dni przed polską premierą "Braci…" i tłumaczy się w nim między innymi z tego, dlaczego w jego książkach konie cierpią, płatni zabójcy sięgają po… szczoteczki do zębów, a on sam nie lubi się fotografować.

Zapis rozmowy w tym wydaniu audycji. Rozdamy także, przedpremierowo, egzemplarze tej bardzo dobrej i bardzo zabawnej powieści!

/

Sięgniemy także po książkę opowiadającą o "czasie ołowiu" . Ten – mało znany w Polsce – termin określa lata po II wojnie światowej, w których zachodnia Europa zmagała się z terroryzmem. Właśnie ukazały się "Córki chrzestne" , będące zapisem wymiany korespondencji między Julią Albrecht i Corinną Ponto . Siostra pierwszej z nich działała w RAF – Frakcji Czerwonej Armii, druga jest córką jednej z ofiar terrorystów. Dodatkowo Julia była córką chrzestną Jurgena Ponto. Ten członek zarządu jednego z zachodnioniemieckich banków zginął w swojej willi, do której zamachowców przyprowadziła siostra jego chrześnicy, Suzanne.

"Córki chrzestne" to nie tylko historia rodzinnych tragedii i ciężkiej drogi do pojednania. To także opowieść o podzielonym zachodnioniemieckim społeczeństwie, permanentnej inwigilacji i roli, jaką STASI (wschodnioniemiecka służba specjalna) odegrała w byłej RFN i w życiu członków RAF.

O książce rozmawialiśmy z tłumaczką, Urszulą Szymanderską .

/

To, oczywiście, nie wszystkie tytuły tego wydania "Z najwyższej półki". Wśród innych autorów także: Bułhakowowie , Littell i Kielich (jako zapowiedź wtorkowego wydania "Do południa").

Zapraszam do wysłuchania całej audycji, Michał Nogaś

ksiazki@polskieradio.pl

Nasz profil na Fb działa także w czasie między audycjami, polecam!

 

Lista osób, które otrzymają książki z ostatniego wydania:

 

„Bracia Sisters”

Marcin Jary, Warszawa

Łukasz Gołaszewski, Ośno Lubuskie

Jolanta Kikiewicz, Suchy Las

Agata Grygiencz, Supraśl

Edyta Lentowicz, Częstochowa

Justyna Maluga, Starogard Gdański

Roman Pepliński, Gniewkowo

Szymon Kiera, Katowice-Bogucice

Katarzyna Synal, Łódź

Barbara Szewców, Radomsko

 

„Podróżniczki”

Krzysztof Wach, Oława

Katarzyna Małys, Warszawa

Katarzyna Wesołowska, Kielce

 

„Krasnoludki nie przyjdą”

Jagoda Mika, Nowy Dwór

Barbara Woźniak, Kraków

Robert Fijał, Jaroszewy

 

„Dziennik Mistrza i Małgorzaty”

Elżbieta Maniakowska, Gliwice

Anna Kowalska, Warszawa

Tomasz Klauza, Jaworzno

 

 „Zapiski z Homs”

Magdalena Andrzejczak, Stryków

Sylwia Wiśniewska, Żyrardów

Mateusz Kotarba, Brzesko

 

 

„Córki chrzestne”

Izabela Uchman, Bydgoszcz

Michał Glinka, Niemce

Grzegorz Tomicki, Legnica

Beata Augustyńska, Wojnicz

Magdalena Król, Bełchatów

 

 

PS. Wszystkie książki rozdawane są drogą elektroniczną – tylko w czasie trwania audycji! Maile – zawsze z dokładnym adresem korespondencyjnym w treści – można wysyłać dopiero w chwili, gdy na antenie podany zostanie komunikat (w tej sprawie).

Metoda wyłaniania osób, do których trafią książki, jest niezmienna – zawsze "kto pierwszy, ten lepszy" (decyduje o tym kolejność pojawienia się maili w skrzynce programu) – chyba że na antenie padnie inny komunikat (!). Lista osób, które otrzymają przesyłki, pojawi się tym razem na stronie Trójki w ciągu tygodnia od zakończeniu tego wydania programu. W sytuacji, gdyby okres ten miał się wydłużyć, słuchacze zostaną o tym poinformowani na stronie internetowej audycji!

Polecane