"Konfrontacja Macierewicza z Millerem? Tak, ale..."
Artur Dębski, wiceprzewodniczący Ruchu Palikota, twierdzi, że spotkanie dwóch komisji Millera i Macierewicza powinno się odbyć, ale poza kamerami.
Wrak TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku
Foto: Włodzmierz Pac, Polskie Radio
Zobacz serwis specjalny - Smoleńsk 2010>>>
Szef zespołu parlamentarnego PiS do zbadania katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz wezwał do konfrontacji zeznań członków jego komisji z komisją Jerzego Millera. Zdaniem posła Dębskiego, który był gościem radiowej Trójki, takie spotkanie powinno się odbyć bez kamer. W jego opinii, w innym przypadku widzowie będą świadkami "popisów", a nie merytorycznej dyskusji. Poseł Dębski wyraził opinię, że kwestia katastrofy smoleńskiej nie powinna już być częścią dyskusji politycznej.
Artur Dębski zapowiedział też, że jego partia poprze wniosek PiS o wotum nieufności dla ministra zdrowia. Poseł Ruchu Palikota wyjaśniał, że minister ma na swoim koncie wiele błędów, w tym ustawę refundacyjną czy wypowiedź na temat głodującego posła Ruchu, Artura Bramory. Bartosz Arłukowicz stwierdził w radiowej Jedynce, że protest głodowy Bramorego ma podłoże polityczne. Artur Dębski dodał, że wniosek o odwołanie ministra zostanie poparty, mimo że zgłasza go PiS.
Inaczej ma być z wnioskiem tej partii o konstruktywne wotum nieufności dla rządu. Poseł Dębski zapowiedział, że jego partia nie poprze kandydata PiS na premiera rządu technicznego. W opinii polityka Ruchu Palikota, Piotr Gliński realizowałby politykę prezesa Prawa i Sprawiedliwości.
***
Katastrofa polskiego samolotu wojskowego w Smoleńsku miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku. Zginęło w niej 96 osób m.in.: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych.
Rozmawiała Beata Michniewicz.
mr