"Kroniki wariata" i nie tylko!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Kroniki wariata" i nie tylko!
Wojciech MannFoto: fot. Tomasz Sikora

W tym wydaniu "Z najwyższej półki" Wojciech Mann opowie o swojej najnowszej książce. Będzie także opowieść o Muranowie i o życiu Jerzego Giedroycia przed "Kulturą".

Posłuchaj

"Z najwyższej półki" - 11 listopada 2012
+
Dodaj do playlisty
+

Zaczniemy od spotkania z Beatą Chomątowską. Zapowiadałem je już w październiku, wtedy właśnie ukazała się – z Trójkowym Znakiem Jakości – jej bardzo dobra książka "Stacja Muranów". To historia… wymazywania, zbudowania – czy też: powołania do życia – nowej dzielnicy na gruzach starej. Zniszczonej. Spalonej. Zrównanej z ziemią. Żydowskiej. W samym centrum stolicy.

To opowieść wielopłaszczyznowa – i tak też na nią spojrzymy. Porozmawiamy o dawnych Nalewkach, o getcie, o pomysłach architektonicznych, które pojawiły się jeszcze w czasie II wojny światowej i o… duchu tego miejsca – o ile takowy istnieje.

/

Sięgniemy po "Kroniki wariata. Z kraju i ze świata". To nowa książka Wojciecha Manna, będąca zbiorem pełnych abstrakcji tekstów satyrycznych, w których pojawiają się postaci doskonale naszym słuchaczom znane. Jest wśród nich, między innymi, Gandalf – tak, ten z "Nie tylko dla orłów". Ale są też: żelazny karzeł Wasyl, doktor Wycior i magister Czupurny.

Książka rodziła się w bólach… twórczych, ich zapis dostajemy we wstępie, redaktor Mann wił się niczym piskorz, by zamówione teksty oddać jak najpóźniej. Przed mikrofonem już się nie wił, na wszystkie pytania odpowiedział dzielnie i w tempie. A na zakończenie dał próbkę swych możliwości… aktorskich. Tylko w "Z najwyższej półki" początek "Kronik wariata…" w interpretacji autora! Książka ukazała się właśnie z – co oczywiste! – Trójkowym Znakiem Jakości.

- Pomyślałem, że warto by było opisać czasy, w których Jerzy Giedroyć nie był jeszcze "Kulturą" – przyznaje Marek Żebrowski. Do księgarń trafiła właśnie jego książka, opisująca pierwsze czterdzieści lat życia wielkiego Redaktora.

/

Czyta się ją znakomicie, bo pełna jest informacji dotąd nieznanych, równie znakomicie udokumentowanych, pełna jest także ilustracji i kopii dokumentów. "Jerzy Giedroyć. Życie przed ‘Kulturą’" to historia człowieka z krwi i kości, który czasem mylił się w swych wyborach, czasem zanadto wierzył w swe możliwości, a czasem – w związku z sytuacją, w jakiej się znalazł – musiał czuć się jak bohater szpiegowskiej opowieści.

Marek Żebrowski będzie gościem tego wydania programu.

Sięgniemy także po książki Mo Yana, tegorocznego Noblisty. Właśnie ukazały się wznowienia dwóch jego, dotychczas przetłumaczonych na język polski, powieści. Rozdamy je! Podobnie jak i egzemplarze nowego wydania "Lalek w ogniu" Pauliny Wilk – uwaga! – ze zdjęciami Barta Pogody.

Wśród innych nowości: Marian Pilot, Alan Riding, Wojciech Śmieja i Kamil Janicki.

Do usłyszenia w niedzielę tuż po 21,

Michał Nogaś

ksiazki@polskieradio.pl 

/

 

Jesteśmy także na:

Facebooku >>  -  tam wiele się dzieje między audycjami, proszę sprawdzić!Jesteśmy także na 

i Twitterze: @znajwyzszejpolk

PS . "Z najwyższej półki" jedną nogą już na wakacjach… Stworzenie listy osób, które otrzymają książki z tego wydania, może się więc przedłużyć o kilka dni… Jak zdobyć książkę "Z najwyższej półki"? Wszystkie tytuły rozdawane są drogą elektroniczną – tylko w czasie trwania audycji! Maile – zawsze z dokładnym adresem korespondencyjnym w treści – można wysyłać dopiero w chwili, gdy na antenie podany zostanie komunikat (w tej sprawie). Metoda wyłaniania osób, do których trafią książki, jest niezmienna – zawsze "kto pierwszy, ten lepszy" (decyduje o tym kolejność pojawienia się maili w skrzynce programu) – chyba że na antenie padnie inny komunikat (!). Lista osób, które otrzymają przesyłki, zwykle pojawia się na stronie najpóźniej dwa dni po zakończeniu ostatniego wydania programu (wtorek). W sytuacji, gdyby okres ten miał się wydłużyć, słuchacze zostaną o tym poinformowani na stronie internetowej audycji – patrz wyżej!

Polecane