PE chce regulacji opłat interchange

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
PE chce regulacji opłat interchange
Foto: sxc.hu/cc

Parlament Europejski domaga się uregulowania stawek interchange, czyli prowizji, jaką od naszych zakupów pobierają właściciele kart Visa i MasterCard. W Polsce są one najwyższe w całej UE.

Posłuchaj

Bardzo Ważny Projekt 10 września 2012 r.
+
Dodaj do playlisty
+

Parlament Europejski proponuje, aby była pełna jasność co do tego, kto pobiera od nas opłaty jeśli chodzi o organizacje płatnicze i żeby stopniowo obniżać stawkę interchange. Nie są znane jeszcze szczegóły tego projektu, ale wiadomo, że zakłada maksymalną stawkę interchange. Regulacja przypomina te dotyczące roamingu.

- Problem zawyżonych opłat kartowych w Polsce został zauważony już wiele lat temu, istnieje też w Europie – mówi w audycji "Bardzo Ważny Projekt" Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

Od listopada zeszłego roku do lipca były prowadzone przy Narodowym Banku Polskim, ale skończyły się fiaskiem, gdyż MasterCard odmówił przystąpienia do wypracowanych porozumień.

- W niektórych krajach interchange jest bardzo niski, w innych, jak w Polsce jest  bardzo wysoki. Unia stwierdziła, że jedynym sposobem jest regulacja, bo same mechanizmy wolnego rynku nie działają - Janusz Diemko, prezes First Data właściciela marki Polcard.

W Polsce opłata interchange wynosi 1,6 procent. Jest średnio dwa razy wyższa niż w innych krajach UE.  

W dalszej części audycji:

Rozdzielenie hurtu i detalu, stopniowe włączanie włączanie wolnych cen gazu dla coraz mniejszych odbiorców w perspektywie 4-10 lat – tak wyglądają plany liberalizacji rynku gazu autorstwa UOKiK o czym rozmawialiśmy z Tomaszem Chmalem z Instytutu Sobieskiego, ekspertem w obszarze energetyki.

Polecane