"Dzięki rządowym środkom firmy mogą przetrwać". Sytuacja przedsiębiorców w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Dzięki rządowym środkom firmy mogą przetrwać". Sytuacja przedsiębiorców w Polsce
zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

– Rządowa pomoc to utrzymanie bieżącej płynności, czyli podstawowe zobowiązania wobec dostawców i pracowników. Patrząc na statystyki, dzięki tym środkom firmy mogą przetrwać. Pomogły one w wykluczeniu bankructw i zatorów płatniczych – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Janusz Władyczak, prezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

Posłuchaj

Janusz Władyczak o sytuacji polskich przedsiębiorców (Bardzo ważny projekt/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Tematem rozmowy była sytuacja gospodarcza w Polsce. - Zagrożenie było realne już przed obecnym kryzysem. Poszliśmy z przepisami w ślad gospodarki niemieckiej, która stara się uniemożliwić wrogie przejęcia, dlatego moim zdaniem te przepisy mają sens - ocenił Janusz Władyczak.

Andrzej Duda Mateusz Morawiecki KPRM 1200.jpg
"Po czasie kryzysu przychodzi czas na dynamiczną odbudowę". Wspólne oświadczenie prezydenta i premiera

Skuteczna walka

 Najbardziej ekspansywni są obecnie Azjaci. Ośrodki z Chin czy Korei Południowej, ale nie można nie doceniać kapitału zachodniego. Na chwilę obecną nie obawiałbym się jednak ekspansji. Gospodarki poszczególnych krajów mają swoje problemy. Z reguły zagrożone są strategiczne obszary dla rozwoju kraju i większe spółki z sektora energetycznego, paliwowego czy chemicznego. Widzieliśmy, gdy kapitał chiński potrafił kupić port nawet z Norwegii, która wydaje się bogatym krajem  podkreślił.

Jego zdaniem "nasi eksporterzy mają utrudniony kontrakt z kontrahentami poza Polską. Mamy nierówno uruchamiane poszczególne gospodarki, konsumpcję na bardzo niskich poziomach, pojawiają się także zatory płatnicze i niemożność sprzedania usług w takiej formie jak przed kryzysem". 

<<CZYTAJ TAKŻE>> Premier: musimy zadbać o to, żeby polskie firmy meblarskie przetrwały pandemię

 Rządowa pomoc to utrzymanie bieżącej płynności, czyli podstawowe zobowiązania wobec dostawców i pracowników. Przedsiębiorcy żyją w dużym stresie i czasami muszą reagować drastycznie, chociażby ograniczając zatrudnienie. Patrząc na statystyki, dzięki tym środkom firmy mogą przetrwać. Pomogły one w wykluczeniu bankructw i zatorów płatniczych. Bez nich nie byłoby możliwości utrzymania niektórych działalności  podsumował gość Programu 3 Polskiego Radia.

***

AudycjaBardzo ważny projekt
Prowadzący: Eryk Kazanowski
Gość: Janusz Władyczak (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych)
Data emisji: 28.05.2020
Godzina emisji: 17.45

pkr/mk

Polecane