Europejska wieża Babel

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Europejska wieża Babel
Parlament Europejski Foto: European Parliament Audiovisual Unit

- Trudność uczenia się języka obcego jest w ogromnej wierze trudnością psychologiczną. Ale podejście "tego się nie da nauczyć" jest błędne, a znajomość innych, poza ojczystym, języków, pomaga we wszystkim - podkreśla europosłanka Róża Thun.

Posłuchaj

"Europejski Klub Trójki" - 7 sierpnia 2012
+
Dodaj do playlisty
+

Na obszarze Unii Europejskiej 23 języki mają status języków urzędowych. - Oznacza to, że w każdym z nich można przesyłać dokumenty do unijnych instytucji i w każdym z nich uzyskać odpowiedź. Są w nich także publikowane wszystkie dokumenty prawne - wyjaśnia Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli. W samym Parlamencie Europejskim rocznie tłumaczy się milion stron, pracuje tam 700 tłumaczy, a kolejny tysiąc zatrudniany jest podczas sesji plenarnych. - Polityka wielojęzycznosci kosztuje, w PE to aż 1/3 wszystkich kosztów. Rocznie na tłumaczy przeznacza się ponad 0.5 mld euro - dodaje.
Róża Thun, posłanka do Parlamentu Europejskiego zauważa, że w środowiskach międzynarodowych naturalnie sposobem kontaktu staje się język angielski, którym posługuje się zdecydowana większosć. - Ja szalenie wierzę w wielojęzyczność, wielokulturowość - to jest bogactwo Unii - i uważam za praktyczne istnienie jednego języka, w którym wszyscy mogą się porozumiewać. Jednocześnie uważam, że w naszych narodowych językach powinniśmy mówić pięknie, poprawnie i je dobrze znać - powiedziała w Trójce.

Powszechność języka angielskiego potwierdza Grażyna Słowikowska ze szkoły językowej Berlitz Poland. - Ponad 70 proc. lekcji, jakie dajemy na świecie, to lekcje języka angielskiego. Ale chciałam podkreślić, że polskiego też nie powinniśmy się wstydzić, w zeszłym roku na ponad 6 milionów lekcji, jakie daliśmy na całym świecie, 13 500 to były lekcje naszego języka - dodała.

Jak długo może wytrzymać europoseł w słuchawkach? Jakie jest miejsce esperanto w Unii Europejskiej? Jak wygląda znajomość języka angielskiego w Polsce i czy jesteśmy z tego zadowoleni? Dowiesz się słuchając całego "Europejskiego Klubu Trójki - 7 sierpnia 2012".

Polecane