Nieprędko człowiek stanie na Marsie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nieprędko człowiek stanie na Marsie
Miejsce lądowania łazika Curiosity - krater Gale wskazany na modelu Marsa w Centrum Operacji Kosmicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej w Darmstadt.Foto: fot. PAP/EPA/FREDRIK VON ERICHSEN

Karol Wójcicki (Centrum Nauki Kopernik): Małym krokiem do Marsa byłby Księżyc. Ale przecież prezydent Obama z braku funduszy przerwał program Constellation, którego celem był powrót człowieka na Księżyc.

Posłuchaj

"Trzy strony świata" - 6 sierpnia 2012
+
Dodaj do playlisty
+

Prezenter planetarium Niebo Kopernika podkreślił, że uwagę człowieka coraz bardziej przerzucamy z tego, co się dzieje na naszej orbicie, w pobliżu Ziemi, na planety oddalone w Układzie Słonecznym.

Rozpoczęta misja łazika na Marsie ma na celu nie tylko zbadanie warunków panujących na powierzchni planety czy składu chemicznego skał, ale równiez poszukiwał śladów wody. - A co za tym idzie śladów byłego lub, popuśćmy wodze fantazji, nawet obecnego życia - wyjaśnił w Trójce.

Karol Wójcicki przyznał, że nakłady finansowe na działanie programów kosmicznych były regularnie zmniejszane od kilku lat, szczególnie w USA. - Jednak misja Curiosity rozpoczęła się jeszcze pod koniec lat 90. i pewnie dlatego udało jej się przetrwać - wyjaśnił i dodał, że do kosmicznego biznesu coraz częściej włączają się prywatne osoby i ich fundusze.

Rezygnacja z rozwijania Programu Constellation, którego celem był powrót człowieka na Księżyc oddala jednak wizję lądowania człowieka na Marsie. - Miejmy nadzieję, że w świadomości polityków ten program pozostaje - podsumował.

Jak polscy naukowcy przyczynili się do budowy Curiosity? Czy turystyka kosmiczna się upowszechni? Wysłuchaj całej audycji "Trzy strony świata".

Audycji "Trzy strony świata" można słuchać w każdy poniedziałek i środę o godz. 16.45. Zapraszamy!

Polecane