Rafał Grzelewski z PAH o sytuacji w Libanie: bardzo wiele osób potrzebuje pomocy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rafał Grzelewski z PAH o sytuacji w Libanie: bardzo wiele osób potrzebuje pomocy
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/ EPA/Mohammed Badra

– W tej chwili w Bejrucie trwa wielkie sprzątanie – usuwany jest gruz. Pomagamy wielu osobom, które straciły dach nad głową, ich mieszania nie nadają się do użytku i wymagają napraw albo które straciły pracę – opowiadał Rafał Grzelewski z Polskiej Akcji Humanitarnej, który przebywa obecnie w stolicy Libanu.

Na początku sierpnia Bejrut został zrujnowany przez wybuch zgromadzonej w portowym magazynie saletry amonowej. – W wyniku przejścia fali uderzeniowej, wielu mieszkańców nie może powrócić do swoich domów – powiedział gość Trójki Rafał Grzelewski z Polskiej Akcji Humanitarnej.


panorama bejrut pap 1200.jpg
"Polacy dla Bejrutu" - reportaż Olgi Mickiewicz

Gość Trójki mówił, że PAH wspiera tych ludzi finansowo, by mogli dokonać niezbędnych napraw i wrócić do domów. Opieka organizacji objęci są także Ci, którzy pracowali w strefie, która ucierpiała w wybuchu. Oni stracili miejsca pracy, bo zniszczeniu uległy biura czy sklepy. Dodał, że panuje strach, jaka będzie przyszłość Libanu, obecnie pogarsza się także sytuacja epidemiczna.

Wiele osób na świecie potrzebuje pomocy

Posłuchaj

11:07
Sytuacja w Libanie, kryzysy humanitarne (Trójka/3 strony świata)
+
Dodaj do playlisty
+

Liban.jpg
Dr Magdalena El Ghamari: wybuch w Bejrucie to symbol upadku Libanu

Według danych agend ONZ-u m.in. z uwagi na pandemię, klęski żywiołowe, konflikty zbrojne, zwłaszcza ten w Jemenie, a także niedawny wybuch w porcie w Bejrucie - obecny rok może być rekordowy, jeśli chodzi o liczbę osób wymagających pomocy. Prognozy Światowego Programu Żywnościowego (FAO) mówią, że klęska głodu może dotknąć w tym roku 265 milionów ludzi, 827 mln zaś może doświadczyć niedożywienia. To o prawie 150 mln osób więcej niż rok wcześniej. W dobie pandemii większe są też braki w opiece medycznej. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na świecie brakuje ponad 10 mln lekarzy, a 400 mln osób nie ma dostępu do opieki zdrowotnej.

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Adrian Bąk
Gość: Rafał Grzelewski (PAH)
Data emisji: 19.08.2020
Godzina emisji: 16.45

agkm/gs

Polecane