Rafał Grzelewski z PAH o sytuacji w Libanie: bardzo wiele osób potrzebuje pomocy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rafał Grzelewski z PAH o sytuacji w Libanie: bardzo wiele osób potrzebuje pomocy
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/ EPA/Mohammed Badra

– W tej chwili w Bejrucie trwa wielkie sprzątanie – usuwany jest gruz. Pomagamy wielu osobom, które straciły dach nad głową, ich mieszania nie nadają się do użytku i wymagają napraw albo które straciły pracę – opowiadał Rafał Grzelewski z Polskiej Akcji Humanitarnej, który przebywa obecnie w stolicy Libanu.

Na początku sierpnia Bejrut został zrujnowany przez wybuch zgromadzonej w portowym magazynie saletry amonowej. – W wyniku przejścia fali uderzeniowej, wielu mieszkańców nie może powrócić do swoich domów – powiedział gość Trójki Rafał Grzelewski z Polskiej Akcji Humanitarnej.


panorama bejrut pap 1200.jpg
"Polacy dla Bejrutu" - reportaż Olgi Mickiewicz

Gość Trójki mówił, że PAH wspiera tych ludzi finansowo, by mogli dokonać niezbędnych napraw i wrócić do domów. Opieka organizacji objęci są także Ci, którzy pracowali w strefie, która ucierpiała w wybuchu. Oni stracili miejsca pracy, bo zniszczeniu uległy biura czy sklepy. Dodał, że panuje strach, jaka będzie przyszłość Libanu, obecnie pogarsza się także sytuacja epidemiczna.

Posłuchaj

11:07
Sytuacja w Libanie, kryzysy humanitarne (Trójka/3 strony świata)
+
Dodaj do playlisty
+

Liban.jpg
Dr Magdalena El Ghamari: wybuch w Bejrucie to symbol upadku Libanu

Według danych agend ONZ-u m.in. z uwagi na pandemię, klęski żywiołowe, konflikty zbrojne, zwłaszcza ten w Jemenie, a także niedawny wybuch w porcie w Bejrucie - obecny rok może być rekordowy, jeśli chodzi o liczbę osób wymagających pomocy. Prognozy Światowego Programu Żywnościowego (FAO) mówią, że klęska głodu może dotknąć w tym roku 265 milionów ludzi, 827 mln zaś może doświadczyć niedożywienia. To o prawie 150 mln osób więcej niż rok wcześniej. W dobie pandemii większe są też braki w opiece medycznej. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na świecie brakuje ponad 10 mln lekarzy, a 400 mln osób nie ma dostępu do opieki zdrowotnej.

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Adrian Bąk
Gość: Rafał Grzelewski (PAH)
Data emisji: 19.08.2020
Godzina emisji: 16.45

agkm/gs

Polecane