Anna Dyner: Łukaszenka nie przyjmie mediacji ze strony Polski i państw bałtyckich

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Anna Dyner: Łukaszenka nie przyjmie mediacji ze strony Polski i państw bałtyckich
Protesty w MińskuFoto: PAP/EPA/TATIANA ZENKOVICH

– Aleksander Łukaszenka nie zgodzi się na propozycję mediacji złożonej przez prezydentów Polski, Litwy i Łotwy – mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Anna Maria Dyner (PISM).


mid-epa08594455 (1).jpg
Kamil Kłysiński: Putin szybko pogratulował Łukaszence i przekazał mu sugestywny komunikat

 Łukaszenka nie uważa, że mógłby zasiąść z kimkolwiek do stołu rokowań  powiedziała Anna Maria Dyner (PISM), zaznaczając, że nie traktuje on białoruskiej opozycji poważnie.

Ekspertka zauważyła, że Rosja liczy na dalsze osłabianie białoruskiego przywódcy, bo im słabszy będzie Łukaszenka, tym lepiej dla niej, ale obecnie Moskwie nie zależy na obaleniu Aleksandra Łukaszenki.  To nie znaczy, że to będzie trwało wiecznie, może zgłosić się do Rosji ktoś z nomenklatury, kto stwierdzi, że chce przejąć odpowiedzialność za to, co dzieje się w państwie  mówiła Anna Maria Dyner, zastrzegając, że to obecnie mniej prawdopodobny scenariusz.

Propozycja mediacji

Litewski prezydent Gitanas Nauseda poinformował, że Litwa, Polska i Łotwa wyraziły gotowość prowadzenia mediacji między białoruskimi władzami a opozycją. Wilno chce przedstawić trzypunktowy plan, który mógłby być wstępem do pośrednictwa w rozwiązaniu kryzysu politycznego na Białorusi.

Polska, Litwa i Łotwa zgłosiły gotowość prowadzenia mediacji między białoruskim rządem a opozycją.

Posłuchaj

9:04
Anna Maria Dyner o sytuacji na Białorusi (Trójka/3 strony świata)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Apel do Łukaszenki

 W czwartek został opublikowany wspólny apel do władz Białorusi, skierowany przez prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, który z jednej strony wzywa władze państwa białoruskiego do deeskalacji napięcia i zaprzestania używania siły przeciwko obywatelom, po drugie do natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych uczestników protestów, po trzecie do zainicjowania natychmiastowego dialogu z narodem białoruskim w formie okrągłego stołu  powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Jak zaznaczył, prezydenci wspólnie deklarują w apelu gotowość podjęcia mediacji. "Prezydenci wyrażają gotowość do tego, by być aktywnymi, jeżeli będzie taka wola obu stron, aby nasze państwa jako bliscy regionalni sąsiedzi Białorusi, wspomogli realizację tego trzypunktowego planu"  powiedział prezydencki minister.

O tym i o rozwoju sytuacji na Białorusi w dołączonym nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Anna Maria Dyner (PISM)
Data emisji: 13.08.2020
Godzina emisji: 16.45

PAP/IAR/agkm/mk

Polecane