"Nasz człowiek w Botswanie" i nobliści u nas!
2012-06-24, 15:06 | aktualizacja 2012-06-26, 20:06
Przyjeżdżają do Polski! John M. Coetzee (Nobel 2003) i Orhan Pamuk (Nobel 2006). Mamy szczęście, że dwóch wielkich pisarzy odwiedzi nas w jednym roku. Miał też szczęście Bartosz Marzec, że mógł podążać ścieżkami znakomitego polskiego autora…
Posłuchaj
Właśnie ukazała się książka "Nasz człowiek w Botswanie. Opowieść o Wojciechu Albińskim”. To zapis podróży, jaką dziennikarz i krytyk literacki (Marzec) odbył, by opisać życie i często zaskakujące wybory pisarza (Albińskiego), który zadebiutował w wieku 68 lat! Przebywając we Włochach (niegdyś podwarszawskich), Genewie, Gaborone, Johannesburgu autor "Kalahari” czy "Soweto – my love” (o książce mówiliśmy w w marcu) wyjaśnia, dlaczego nie pociągało go życie w luksusie i dlaczego przeniósł się do Afryki. Przedstawia swój pogląd na życie.
Książka to świetnie napisany reportaż, w którym opowieść o pisarzu przeplata się z fragmentami jego opowiadań, historiami zaczerpniętymi z życia. Albiński otwiera się przed Marcem, ale nie jest wylewny; mówi tyle, ile potrzeba, by czytelnik poznał i zrozumiał jego poglądy…
O książce i o Wojciechu Albińskim rozmawialiśmy z Bartoszem Marcem.
W piątek, po otrzymaniu oficjalnego potwierdzenia, ogłosiliśmy na antenie Trójki, że w październiku pojawi się w Polsce – od dawna oczekiwany! – Orhan Pamuk, wielki pisarz pochodzący z Turcji, laureat literackiego Nobla w roku 2006. Będzie gościem 4. edycji Festiwalu Conrada, odbywającego się pod patronatem między innymi Trójki. Spędzi w Krakowie trzy dni: od 24 do 26 października.
- To będzie wielkie wydarzenie literackie; Pamuk musi mieć odpowiednią motywację, by podróżować i odwiedzić jakieś miejsce – mówił szef festiwalu, prof. Michał Paweł Markowski . Co będzie robił w Krakowie, jak udało się go zaprosić? I o czym Pamuk pisze? Co czyni go jednym z najważniejszych żyjących współcześnie piszarzy? Na te pytanie szukaliśmy odpowiedzi w rozmowie z Michałem Pawłem Markowskim.
To nie koniec dobrych wiadomości! Już za kilkanaście dni, na początku lipca, w Poznaniu pojawi się inny noblista, pisarz południowoafrykański (choć od lat mieszkający w Australii) John Maxwell Coetzee. Będzie gościem Malty, bowiem na festiwalu pokazana zostanie opera "Powolny człowiek”, do której noblista napisał libretto na podstawie swojej powieści. Reżyseruje Maja Kleczewska.
Wizycie Coetzee’go towarzyszy książka, którą zredagowali Anna R. Burzyńska i Waldemar Rapior: "Wyostrzyć wzrok. J. M. Coetzee: sztuka, świat i polityka". Opowiadaliśmy o niej w tym wydaniu "Z najwyższej półki”. Autorzy zapewniają: to nie jest biografia, lecz "narzędzie” do poznania twórczości noblisty.
W obu przypadkach – Pamuka i Coetzee’go – mieliśmy niespodzianki dla słuchaczy.
W audycji także przegląd wybranych nowości oraz relacje z Kijowa, bo w czasie trwania programu Anglicy i Włosi walczyli o możliwość zagrania w półfinale Euro 2012!
Michał Nogaś.
ksiazki@polskieradio.pl
Polecamy profil audycji na Facebook’u : - tam informacje o nowych książkach na bieżąco!
Wakacyjne wydania (dwugodzinne) "Z najwyższej półki" : 15, 29 lipca oraz 19 sierpnia (20.00 – 22.00).
Lista osób, które otrzymują książki z tego wydania "ZNP":
„Nasz człowiek w Botswanie. Opowieść o Wojciechu Albińskim” + „Soweto – my love”
Karolina Gralec, Warszawa
Monika Pacukiewicz, Bytom
Magdalena Kmieciak, Bydgoszcz
Renata Art-Franke, Katowice
Magdalena Moczko, Srebrna Góra
Zestaw książek Orhana Pamuka
Wiesława Odziemek, Ostróda
Klaudia Kaleta, Poznań
Anna Flisikowska, Nowa Wieś Kościerska
„Wyostrzyć wzrok” + zestaw książek Johna Maxwella Coetzee’go
Magda Szpecht, Wrocław
Barbara Tabor, Modlnica
Iwona Granacka, Augustów
„Cosa Nostra. Historia mafii sycylijskiej”
Tobiasz Sobos, Dmenin
Jakub Rubaj, Świdnik
Aleksandra Polak, Sevilla
„Światoholicy”
Kamil K. Cołyt, Goczałkowice-Zdrój
Maciej Maciejewski, Żukowo
Agnieszka Wilk, Starachowice
„Dziewczyna z portretu”
Magdalena Rozenbeiger, Krosno
Michał Eryk Południok, Lublin
Iwona Wylęgała, Opole
Tradycyjny dopisek: wszystkie książki rozdawane są drogą elektroniczną – tylko w czasie trwania audycji! Maile – zawsze z dokładnym adresem korespondencyjnym w treści – można wysyłać dopiero w chwili, gdy na antenie podany zostanie komunikat (w tej sprawie). Metoda wyłaniania osób, do których trafią książki, jest niezmienna – zawsze "kto pierwszy, ten lepszy" (decyduje o tym kolejność pojawienia się maili w skrzynce programu) – chyba że na antenie padnie inny komunikat (!). Lista osób, które otrzymają przesyłki, pojawia się na stronie najpóźniej dwa dni po zakończeniu ostatniego wydania programu (wtorek). W sytuacji, gdyby okres ten miał się wydłużyć, słuchacze zostaną o tym poinformowani na stronie internetowej audycji.