Karta Praw Podstawowych jest tarczą dla obywateli
2012-06-20, 15:06 | aktualizacja 2012-06-20, 15:06
- W Polsce narosło wiele nieporozumień dotyczących Karty Praw Podstawowych. Wielu osobom się wydaje, że Karta ma być kolejną umową międzynarodową, lekiem na całe zło - mówił w "Europejskim Klubie Trójki” dr Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Posłuchaj
Dokument w Polsce wywołał burzliwą dyskusję. Karta Praw Podstawowych uchwalona w 2000 roku i powtórnie przyjęta z poprawkami w roku 2007, miała skatalogować normy, leżące u podstaw przyszłego prawa Unii Europejskiej. Jej stosowanie zostało ograniczone za pomocą tzw. protokołu brytyjskiego, sformułowanego na żądanie Wielkiej Brytanii, a podpisanego także przez rządy Polski i Czech, które tym samym ograniczyły stosowanie Karty w stosunku do własnych obywateli.
- Aby zrozumieć istotę Karty, musimy się zastanowić nad tym jak kształtuje się relacja pomiędzy państwem członkowskim UE a samą Unią Europejską. Wraz z członkowstwem w Unii państwa w pewnym sensie przekazały na jej rzecz wykonywanie pewnych kompetencji. Jest cały szereg uprawnień, w których Unia ma prawo stanowienia przepisów, wydawania decyzji i ich egzekwowania - mówił w Trójce dr Adam Bodnar.
Gość Jerzego Sosnowskiego wyjaśnił, że Karta jest narzędziem do stosowania we wspólnej przestrzeni Unii i na tym poziomie, czyli wszędzie, gdzie działa UE, jest ograniczeniem dla władzy, zaś tam, gdzie swoje kompetencje mają państwa członkowskie - ograniczeniem są konstytucje poszczególnych państw. - Karta Praw Podstawowych jest tarczą dla obywateli broniącą przed nadużyciami ze strony władz - podkreślił prawnik.
W audycji także:
Korespondencja Beaty Płomeckiej z Brukseli o tym, czy Karta Praw Podstawowych jest konieczna. A także relacje: Adriany Bąkowskiej z Lizbony oraz Grzegorza Drymera z Londynu.
Jakie treści niesie Karta Praw Podstawowych, a jakich w niej nie ma (wbrew powstałym tymczasem legendom)? Jakie znaczenie prawne i symboliczne ma protokół brytyjski, dowiesz się słuchając całej audycji "Europejski Klub Trójki - 19 czerwca 2012".
(ed)