Matriarchalny lud podzieli Mali?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Matriarchalny lud podzieli Mali?
Kapitan Amadou Sanogo (pośrodku) i minister spraw zagranicznych Burkina Faso Djibril Bassole podczas konferencji prasowej, Bamako, Mali, 1.04.2012Foto: Fot.: EPA/STR Dostawca: PAP/EPA

Błażej Popławski (UW): Tereny na północy Mali są bogate w złoża surowcowe. Po uzyskaniu jakiejś elementarnej suwerenności politycznej istnieje szansa, że Tuaregowie stworzą niezależny organizm państwowy, autonomiczny od Mali.

Posłuchaj

"Trzy strony świata" 4.04.2012
+
Dodaj do playlisty
+

Tuaregowie, mieszkający na północy Mali i będący pod wodzą młodego kapitana Amadou Sanogo, zapowiadają secesję. Świat odpowiada im natychmiast ogłaszając sankcje, wpisując na listę osób, które nie mogą podróżować po świecie i zamykając całkowicie granice Mali. 

Błażej Popławski z Uniwersytetu Warszawskiego wyjaśnia, że Tuaregowie mieszkają na pograniczu kilku państw. – Ich podmiotowość polityczna to także problem dla Burkina Faso, Nigru, dla Libii, Algierii – zaznacza gość Trójki. Jest to lud bardzo stary, o odrębnej kulturze.  – Panuje w nim matriarchat, podczas gdy w Mali patriarchat. Tuaregowie wyznają nieco inną odmianę islamu, mają inną wizja władzy i nieco inne wartości, ich zdaniem bardziej demokratycznych niż malijskie – mówi Błażej Popławski.

Członkowie tego ludu od wieków trudnili się handlem karawaniarskim. Ich identyfikacja jest etniczna, a także, częściowo, religijna. – Oficjalnie mniej więcej co 20. mieszkaniec Mali jest Tuaregiem, ale ja sądzę, że realnie jest to co 10.  Z racji tego, że są nomadami.  nie posiadają centrum politycznego. Teraz istnieje szansa, że stworzą kraj autonomiczny od Mali – twierdzi Błażej Popławski.

Audycji "Trzy strony świata" można słuchać w każdy poniedziałek i środę o godz. 16.45.

(pg)Polecane