Struktura UE nie jest przejrzysta
2012-03-20, 12:03 | aktualizacja 2012-03-21, 16:03
- Mamy skomplikowany pomysł, który daje skomplikowaną strukturę - mówił w Trójce o Unii Europejskiej dr Leszek Jesień, politolog.
Posłuchaj
Zdaniem dr Leszka Jesienia odpowiedź na pytanie, dlaczego struktura UE jest tak skomplikowana, ma swoje źródło w historii jej powstania. - To jest eksperyment, próba, która odnosi się do rzeczywistości historycznej w Europie, w której istnieją narody, państwa i powołują w wyniku współpracy nie tyle zwykłą organizacją międzynarodową, ale coś więcej, coś, co nazywamy strukturami ponadnarodowymi. Ale jednocześnie nie likwidują państw i nie rezygnują ze swojego istnienia, ze swoich kompetencji i ze swoich ambicji – tłumaczył gość Trójki.
Zdaniem politologa skutkiem tego, konstrukcja którą mamy w UE jest bardzo skomplikowana, mamy twór nieporównywalny do niczego (tzw. sui genesis). Unia nie jest bowiem ani super-państwem, ani zwykłą organizacją międzynarodową; ani federacją, ani konfederacją; w dodatku zmienia się, określana nieraz jako "Work in Progress" (rozwijające się dzieło).
Dr Leszek Jesień podkreślił, że zasadniczą władzę wykonawczą w UE mają państwa członkowskie. – Istotną bardzo funkcję nadzoru i kontroli wykonują Komisja Europejska z Trybunałem Sprawiedliwości UE. Sprawdzają, czy zobowiązania podjęte przez państwa członkowskie są wykonywane i to jest tzw. władza sądownicza – tłumaczył gość Jerzego Sosnowskiego.