Włochy to nie kabaret, a laboratorium przyszłości
2011-11-20, 12:11 | aktualizacja 2014-11-17, 12:11
- Wielu rzeczywiście określa styl rządzenia Berlusconiego jako kabaretowy, nie zapominajmy jednak, że to on przecierał szlaki dla demokracji telewizyjnej - mówił w Trójce dziennikarz Paweł Bravo.
Posłuchaj
- Berlusconi już w latach 90. pokazywał, że w systemie politycznym liczy się wyłącznie umiejętność sprzedaży produktu, czyli o tym, co dziś już jest oczywiste w większości demokracji - dodał Paweł Bravo ("Rzeczpospolita").
Dziennikarz przypomniał, że Silvio Berlusconi przez wiele lat cieszył się poparciem nie tylko swoich kolegów partyjnych, ale przede wszystkim społeczeństwa, trzykrotnie przecież został premierem.
- Berlusconi upadł, bo stracił większość w parlamencie. Jego "żołnierze" zdradzili go, gdyż przestraszyli się tego, co pokazywały rynki. Jego odejście zaszokowało wszytskich - mówił gość Dariusza Rosiaka.
Bravo podkreślił, że Włosi, w przeciwieństwie do Greków, nie żyli nigdy ponad stan. Kraj od zawsze funkcjonował z deficytem budżetowym, ale inne wskaźniki makroekonomiczne były i nadal są dobre.
Obecna sytuacja jednak sprawia, że obywatele obawiają się o swoje oszczędności. Jego zdaniem wiele teraz zależy czy Włosi będą w stanie spłacać swój dług. - Nawet bardziej niż o znalezienie pieniędzy, chodzi teraz o uspokojenie rynków, dużo bowiem zależy od nastrojów. Wybór Mario Montiego na szefa rządu jest tu znakomitym pomysłem, jeśli on ich nie uspokoi, to już nie wiadomo kto - zauważył.
Mario Monti, były komisarz UE, objął jednocześnie stanowisko premiera i ministra finansów. Jego złożony z ekspertów gabinet szybko uzyskał wotum zaufania.
- Monti jest do pilnowania kasy, do pilnowania przestrzegania pakietów oszczędnościowych i reform fiskalnych. Utrzyma się kilka miesięcy i będzie rządził dopóki główne siły polityczne nie pozbierają się i uznają, że są gotowe do wyborów - podsumował Paweł Bravo.
Jaką przyszłość dziennikarz wróży Berlusconiemu? dowiesz się słuchając całego "Raportu o stanie świata, 19 listopada 2011".
W dalszej części audycji:
- z Karelem Lannoo, ekspertem brukselskiego Centrum Studiów nad Polityką Europejską o zmianach w działaniu agencji ratingowych rozmawiała Beata Płomecka;
- Marek Wałkuski komentował sytuację w Lidze Koszykarskiej USA;
- wizytę prezydenta Baracka Obamy w rejonie Pacyfiku omówił Łukasz Kulesa, analityk BBN;
- Patrycja Sasnal z PISM przedstawiła bieżącą sytuację w Syrii.
Audycję przygotował i prowadził Dariusz Rosiak.
"Raportu o stanie świata" można słuchać w każdą sobotę o godz. 15. Zapraszamy!