"Z najwyższej półki" na jesień!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Z najwyższej półki" na jesień!

Po wakacyjnej przerwie nadszedł czas na kolejne spotkanie z książkami. Tym razem – w dużej mierze – stawiamy na młodych, zdolnych i… kochających podróże!

Posłuchaj

"Z najwyższej półki", 23 października 2011
+
Dodaj do playlisty
+

Paulina Wilk, na co dzień dziennikarka działu kultury "Rzeczpospolitej", przejechała Indie wzdłuż i wszerz. Była tam, jak dotąd, dziewięć razy i od pewnego czasu czekała na chwilę, w której uzna, że będzie gotowa napisać książkę o tym wyjątkowym i fascynującym kraju. Ten moment nadszedł kilka miesięcy temu – i oto otrzymujemy znakomite "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii". O tym, co ją urzekło w Kalkucie, na czym polega fenomen indyjskich kolei, jak wygląda sytuacja kobiet w tym kraju, Paulina opowiadała w tym wydaniu audycji. Warto posłuchać – pisze i mówi równie pięknie!

Drugi młody i zdolny to Tomek Michniewicz. Słuchaczom Trójki nie trzeba go przedstawiać. Jego debiut, czyli "Samsara", został świetnie przyjęta, okazała się też być bestsellerem. Swą drugą książkę Tomek poświęcił poszukiwaczom skarbów, których śladem podąża i których spotyka. Czytając "Gorączkę", odwiedzamy komunistyczny Wietnam, przejeżdżamy zachód i południe Stanów Zjednoczonych, trafiamy do Republiki Południowej Afryki, Zimbabwe, Zambii… W dzisiejszych czasach skarbem, wymarzonym i poszukiwanym, są już nie tylko skrzynie pełne złota. Są nimi także – niestety – rogi czarnego nosorożca… Historie opisane w książce Michniewicz przybliży słuchaczom "Z najwyższej półki".

Wśród nowości, o których opowiadaliśmy w audycji, znalazły się nowe książki Magdaleny Tulli, Mai Łozińskiej (specjalistki od opisywania życia codziennego II Rzeczypospolitej), Eduardo Mendozy. Był też wyjątkowo ciekawy esej o… kawie!

Aha, w "Z najwyższej półki" o nowej porze były też niespodzianki i ważny wątek krakowski.

Audycję przygotował Michał Nogaś.

ksiazki@polskieradio.pl

Na następne spotkanie z książkami "Z najwyższej półki" zapraszamy już 6 listopada o godz. 21.

Polecane