Proroctwo Napoleona się sprawdza

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Proroctwo Napoleona się sprawdza
Szanghaj, ChinyFoto: fot. SXC

"Kiedy Chiny się obudzą świat zadrży" miał powiedzieć Napoleon na wyspie Św. Heleny blisko 200 lat temu. Dziś jego słowa obrali na motto swojej książki "Chiny światowym hegemonem?" goście "Kubu Trójki".

Posłuchaj

"Klub Trójki", 19 października 2011
+
Dodaj do playlisty
+

Jean-Paul Guichard i Antoine Brunet tytuł swojej głośnej książki "Chiny światowym hegemonem?" zamykają wprawdzie pytajnikiem, ale w miarę lektury ogonek znika ze znaku zapytania.

- Świat musi zadrżeć, bo nadwyżki gospodarcze odnotowane obecnie przez Chiny, zabijają gospodarki zachodnie. Widzimy, ze przemysł odgrywa coraz mniejszą rolę, a to powoduje bezrobocie - powiedział w Trójce Antoine Brunet.

/

Jean-Paul Guichard dodał, iż pozycja Chin jest szczególna na skutek połączenia dwóch elementów: taniej siły roboczej oraz nieuczciwej polityki walutowej, polegającej na zaniżaniu wartości juana.

Wzrost gospodarczy jest dobry z punktu widzenia gospodarki chińskiej, ale negatywny dla gospodarki europejskiej i amerykańskiej. - To, co jest nadwyżką dla jednych, jets deficytem dla drugich i świat zachodni jest tu w sytuacji deficytowej - podkreślili goście Dariusza Bugalskiego.

Państwa zachodnie coraz bardziej zadłużają się wobec Chin. Tamtejszy rząd deklaruje, że w zamian za dalsze kredyty Chiny wymagają "gwałtownego uzdrowienia gospodarek europejskich". - W rozumieniu chińskim oznacza to ułatwienie im w inwestowaniu w Europie. I dodajmy, że nie chodzi o budowanie czegokolwiek, tylko o wykupienie przedsiębiorstw, ziemi, infrastruktury, czyli tego, co już istnieje - powtarzają z mocą w swojej książce oraz trójkowej audycji.

Czy przywódcy europejscy sami doprowadzili do obecnej sytuacji sowim brakiem działania? Jakie będą skutki rosnącej siły Chin i czy można jeszcze zapobiec ich niszczącemu wpływowi na gospodarki zachodznie?

Odpowiedzi na te pytania oraz wyjaśnienie co ma z tym wszystkim wspólnego autor "Wesela" Stanisław Wyspiański znajdziesz w audycji "Klub Trójki, 19 października 2011".

 

Rozmowę tłumaczył prof. dr hab. Hassan Ali Jamsheer z Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego.

Jean-Paul Guichard, profesor ekonomii, kierownik katedry Jeana Monneta na Uniwersytecie w Nicei, interesuje się głównie historią i analizą ekonomiczną oraz stosunkami międzynarodowymi.

Antoine Brunet, ekonomista, w latach 1997–2007 szef strategiczny banku HSBC France. Zdobywca pierwszego miejsca w rankingu ekonomistów francuskich rynków finansowych. Od 2007 r. założyciel i prezes AB Marches, spółki analiz koniunktury i rynków.

 

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziłku do czwartku o 21. Zapraszamy.

(asz)

Polecane