Wszystkie kobiety świata we Wrocławiu (galeria)
2011-07-22, 08:07 | aktualizacja 2011-07-22, 08:07
Tegoroczna, 11. edycja MFF Nowe Horyzonty upływa pod znakiem kinematografii norweskiej. Swoje prace, prócz filmowców, pokaże także norweski artysta wizualny i performer Ane Lan.
Posłuchaj
W ramach projektu "Norwegia bez granic" odbędzie się pierwsza indywidualna retrospektywna wystawa twórczości Ane Lana (alias Eivind Reierstad) pokazywana w Polsce pod tytułem "Są we mnie wszystkie kobiety świata!". Norweski artysta wizualny i performer swoje prace pokazuje w galeriach i muzeach na całym świecie. Performance wideo "Woman of the World" pokazał m.in. na ostatnim festiwalu w Rotterdamie.
Ane Lan sam siebie nazywa feministą. "Są we mnie wszystkie kobiety świata" jest właśnie wystawą feministyczną w męskim wydaniu: pokazuje obecność kobiety w świecie, jej wszechstronność, umiejętność dostosowania się do wszystkich kontekstów. Ekspozycja prezentuje jednocześnie powszechne uwikłania w stereotypy kobiecości i bezradność wobec nich. Jest komentarzem do przemian funkcjonowania płci w czasach "poszerzonej demokracji", która wymaga zrozumienia drugiej strony, wczucia się w jej sytuację, stania się - przynajmniej na moment - tym innym.
- W serii sześciu fotografii artysta przyjmuje role kobiet z różnych zakątków świata. Każda z nich charakteryzuje się innym wyrazem twarzy oraz innym atrybutem, łączącym dany rejon świata z wątkiem ekonomicznym - opowiada Delfina Piekarska, asystentka kuratorki wystawy Ane Lana.
Ane Lan aranżuje sytuacje, które wymuszają na nim stanie się kobietą, a co za tym idzie spojrzenie na świat jej oczami. Ponieważ nie ma jednej kobiety - jest ich tyle, ile zawodów, kontekstów, losów - artysta wciela się w bardzo różne postaci. Robi to zawsze z wielką przychylnością. W jego pracach nie ma ironii - chyba że za ironię uznamy uległość wobec podejmowanych ról. To nie zabawa w przebieranki. Celem artysty jest autentyczna potrzeba rozpoznania kobiecości, gest, którego kobiety nie doświadczyły wcześniej.
Artysta skupia się na relacjach pomiędzy ciałem, mediami a odbiorcą sztuki, należącym do współczesnego społeczeństwa o określonych przekonaniach, przyzwyczajeniach.
Wykorzystując kobiece przebranie, tworzy wielowarstwowe konstrukcje tożsamości w oparciu o stereotypy i klisze w powiązaniu zaś z psychoanalizą, pojęciami gender, tożsamości etnicznej, multikulturowości w globalnej wiosce.
Wystawa, przygotowana we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, pokazywana jest w Studio BWA we Wrocławiu od 22 do 31 lipca 2011. Kuratorka: Maria Anna Potocka.
W dalszej części audycji "Fest Program":
- Michał Nogaś rozmawiał z Mariuszem Wilczyńskim, który na Nowych Horyzontach ma retrospektywę swoich prac;
- Katarzyna Roj z BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej opowiadała o wystawie "Przetrzyj oczy. Z kolekcji Wernera Nekesa", która towarzyszy retrospektywie filmowca na 11. MFF Nowe Horyzonty;
- udaliśmy się z wizytą do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, gdzie 23-24 lipca odbędzie się XI edycja Święta Papieru;
- Grażyna Kolarzyk zapraszała na Mistrzostwa Świata w grze na pile w Dolinie Pałaców i Ogrodów w Wojnowie (22-24 lipca);
- o wystawie Kamy Sokolnickiej "Niepokój z widokiem" opowiadał Adam Repucha;
- o przeglądzie Portfolio odbywającym się w ramach Festiwalu Łódź Design opowiadała Małgorzata Żmijska.
I jak zawsze w "Terenie Kultura" odbyliśmy kulturalną podróż po Polsce.
Posłuchaj "Fest Programu z Wrocławia, 22 lipca", aby poznać wszelkie szczegóły. Wszystkie trójkowe relacje z 11. MFF Nowe Horyzonty można znaleźć TU>>>
(asz/mat.prasowe)