Reklama

reklama

Nawrocki kandydatem PiS? "Wielu Polaków nie ma pojęcia, kim on jest"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Koalicja Obywatelska ogłosiła, że Rafał Trzaskowski wygrał prawybory i to on zostanie kandydatem w walce o Pałac Prezydencki. W niedzielę swojego kandydata ma ogłosić Prawo i Sprawiedliwości. - Jeżeli zostanie nim Karol Nawrocki, PiS będzie miało problem, z którego będziemy się cieszyć - powiedział w "Śniadaniu w Trójce", audycji Programu 3 Polskiego Radia, poseł Konfederacji Witold Tumanowicz, nawiązując do rozpoznawalności prezesa IPN.

Andrzej Szejna z Lewicy, wiceszef MSZ, stwierdził, że jego formacja czeka z wyborem kandydata lub kandydatki na prezydenta, aż Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość "wyłożą karty" [audycja odbyła się przed ogłoszeniem Rafała Trzaskowskiego kandydatem KO - red.]. - Nasze pomysły zmierzają w dużej mierze w kierunku kandydatki. Mamy wiele świetnych polityczek, bardzo silnych intelektualnie, które wykazały się na niwie rządowej - zaznaczył.

"Lewicy jest trudno z powodu polaryzacji"

Nawiązał też do słabych wyników Lewicy w wyborach prezydenckich w ostatnich latach. - Przyznaję się do winy, bo jako członek partii czy sztabowiec walczyłem w tych wyborach. Wyniki nie były oszałamiające, żeby nie powiedzieć mocniej. Jest nam bardzo trudno z powodu dużej polaryzacji - powiedział.

Dodał, że Lewica nie chce, by starcie KO z PiS stało się główną osią sporu w kampanii prezydenckiej, by (przynajmniej) w "pierwszej turze wybrzmiały poglądy lewicowe i innych partii".

"PSL poprze kandydaturę Hołowni"

Aleksandra Leo z Polski 2050 wspomniała, że "Władysław Kosiniak-Kamysz zadeklarował, iż PSL poprze Szymona Hołownię". - Dla Polski 2050 od początku był to jedyny i naturalny kandydat. Nie ma nic złego w tym, że inne partie mają kilku kandydatów, sposób których zastanawiają się, kogo wytypować, ale mam poczucie, że ludzie są już trochę zmęczeni tymi castingami, telenowelami - stwierdziła posłanka.

Zobacz też:

- Wybraliśmy kandydata, który stoi na środku sceny politycznej, który potrafi stawać ponad podziałami. Szymon Hołownia jest liderem, który potrafi łączyć, a w tak spolaryzowanym społeczeństwie jest to bardzo dobra cecha. Powinniśmy szukać zjednoczenia, spokoju wewnętrznego; podzielone polskie społeczeństwo cieszy Putina - podkreśliła.

Prezes IPN kandydatem PiS?

Zbigniew Bogucki z Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział, że kandydat jego partii "będzie rozszerzał poparcie dla programu PiS, dla pewnej wizji Polski".

Zapytany, czy mowa jest o prezesie IPN Karolu Nawrockim, odparł, że "jest to jedna z bardzo poważnie rozważanych kandydatur, ale z ogłoszeniem kandydata musimy poczekać do niedzieli do godz. 16".

- Pokazujemy natomiast, że wychodzimy do Polaków, którzy [światopoglądowo - red.] są na środku- nadmienił.

"Duża część społeczeństwa nie wie, kim jest Nawrocki"

Z kolei Witold Tumanowicz z Konfederacji ocenił, że "duża część społeczeństwa nie ma pojęcia, kim jest Karol Nawrocki". - To jest bardzo duży problem dla PiS, z którego akurat my się cieszymy. Może się okazać, że słabi kandydaci głównych partii politycznych mogą sprawić, że kandydaci z peletonu mogą zostać czarnymi końmi tych wyborów - zaznaczył poseł.

"Sytuacja dla obozu patriotycznego jest korzystniejsza niż w 2015 r."

Inny punkt widzenia ma Błażej Poboży z Kancelarii Prezydenta. - Obecna sytuacja, która rysuje się przed nami, w mojej ocenie jest korzystniejsza dla kandydata obozu patriotycznego niż w 2015 roku - zwłaszcza, jeżeli będzie zastosowana formuła kandydata obywatelskiego, którego poprze PiS jako główna partia opozycyjna - ocenił.

"PiS już przegrał wybory"

Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej zaś stwierdził, że "nie można mówić o kandydacie obywatelskim, jeśli kandydat - pan Nawrocki- jest urzędnikiem państwowym, i nie stoi za nim żadna formuła obywatelska. Obywatelskość kandydata rodzi się wtedy, gdy obywatelski aktyw, organizacja wybiera taką osobę na swojego lidera w wyścigu o fotel prezydencki i - jak rozumiem - potem partia się pod tym podpisuje - powiedział.

Czytaj również:

- Jestem bardzo daleki od tonów triumfalnych w kontekście tych wyborów. Absolutnie nie uważam, by KO już je wygrała. Widzę natomiast, że PiS już je przegrał - dodał.

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj

1:14:57
Śniadanie w Trójce. Gośćmi Renaty Grochal są: Aleksandra Leo (Polska 2050, Zbigniew Bogucki (PiS), Witold Zembaczyński (KO), Andrzej Szejna (Lewica), Witold Tumanowicz (Konfederacja), Błażej Poboży (Kancelaria Prezydenta)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

AudycjaŚniadanie w Trójce
ProwadzącaRenata Grochal
Goście: Aleksandra Leo (Polska 2050), Zbigniew Bogucki (PiS), Witold Zembaczyński (KO), Andrzej Szejna (Lewica), Witold Tumanowicz (Konfederacja), Błażej Poboży (Kancelaria Prezydenta)
Data emisji: 23.11.2024
Godzina emisji: 9.05

Trójka/łl

Polecane