Europejczycy - buntownicy bez powodu?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Europejczycy - buntownicy bez powodu?
Foto: Fot.: EPA/PANTELIS SAITAS Dostawca: PAP/EPA

Przez Europę, jak kostki domina, przetaczają się protesty i demonstracje. Wszystkiemu winien jest rozdźwięk pomiędzy rozbudzonymi aspiracjami młodych Europejczyków, a możliwością ich realizacji.

Posłuchaj

"Raport o stanie świata", 4 czerwca 2011
+
Dodaj do playlisty
+

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad ostrzegł w nadanym przez telewizję irańską przemówieniu, że fala protestów, która ogarnęła Bliski Wschód, przeniesie się do Europy i Ameryki Północnej. Czy to prorocze słowa?

Zdaniem dr Janusza Grobickiego, eksperta Centrum im. Adama Smitha, problemy, z którymi borykają się mieszkańcy europejskich krajów basenu Morza Śródziemnego, są zupełnie różne, od tych, które mają obywatele krajów Maghrebu. -  Zarówno kontekst kulturowy, jak i ekonomiczny obydwu fal protestów jest zupełnie inny. - Wystarczy tylko porównać poziom życia Hiszpanów, Włochów do poziomu życia choćby Egipcjan - zaznacza gość Trójki.

Obie fale protestów są, według eksperta, pochodną niezadowolenia, wynikającą z braku perspektyw wśród najmłodszego pokolenia, którzy więcej oczekują od życia  niż ich dziadkowie czy rodzice. -  Ludzie ci mają znacznie rozbudzone aspiracje w stosunku do możliwości ich zaspokojenia - zauważa dr Janusz Grobicki.

Zdaniem gościa "Raportu o stanie świata" członkowie hiszpańskiego Ruchu Oburzonych  nie bardzo wiedzą czego chcą i nie bardzo mają koncepcję rozwiązania swoich problemów, są przeciw wszystkiemu. - Jedynym źródłem rozwiązania ich problemów jest praca. Protestujący powinni bardziej patrzyć w głąb siebie, niż na to, co ktoś im coś może zapewnić, czy dać - przekonuje Grobicki.

 

Czy protestacyjne domino przejdzie przez wszystkie państwa Europy? Aby posłuchać opini eksperta,  wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj".

W audycji także:

- rozmowa z analitykiem PISM doktorem Karolem Kujawą, próba nakreślenia tureckiej mapy politycznej na tydzień przed wyborami parlamentarnymi. Zanosi się tam na trzecie z rzędu zwycięstwo partii rządzącej;

- już jutro wybory w Portugalii. I dlatego w Lizbonie jest nasz specjalny wysłannik, który sprawdzał dla nas, jakie nastroje panują tuż przed głosowaniem;

- a poza tym - ogórkowy problem w Europie i rocznica tragicznych wydarzeń 4 czerwca 1989 roku w Pekinie...

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj".

Audycji "Raport o stanie świata" można słuchać w każdą sobotę o godz. 15.00.

(pg)

Polecane