"Inicjatywa powinna wychodzić od kapłanów"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Inicjatywa powinna wychodzić od kapłanów"
Foto: GeographBot /Wikimedia Commons/CC

Maciej Gdula, publicysta: Duchowni muszą dawać do zrozumienia, że można od nich więcej wymagać. Nie powinni wychodzić z pozycji tradycyjnie pasterskiej.

Posłuchaj

Puls Trójki 21 kwietnia
+
Dodaj do playlisty
+

Wielki Czwartek jest w Kościele katolickim świętem kapłanów. Ten dzień skłania do refleksji na temat kondycji duchowieństwa w naszym kraju. Według dziennikarki "Rzeczpospolitej" Ewy Czaczkowskiej w Polsce w ostatnim czasie można zaobserwować wyraźny spadek powołań. Jednak na tle Europy Zachodniej polscy kapłani wypadają dobrze. Księży jest u nas więcej i są młodsi niż na Zachodzie. Pojawia się też wiele inicjatyw duszpasterskich, świadczących o dużej żywotności duchowieństwa.

Kościół się jednak zmienia. Dorastające młode pokolenia prezentują już inną mentalność. - Bez wątpienia istnieją tutaj nowe wyzwania, na które nie wszyscy księża są przygotowani – podkreśla gość "Pulsu Trójki".

Maciej Gdula, publicysta "Krytyki Politycznej" zauważa, że w tym roku obserwowaliśmy kilka procesów ukazujących brak przygotowania kapłanów na obecne czasy. Zdaniem gościa audycji duchowieństwo polskie doskonale odnajdywało się w trakcie pontyfikatu Jana Pawła II. - Był przywódcą Kościoła, który w zasadzie legitymizował bierność. A tutaj zdarzyła się sprawa krzyża i w tej sprawie kapłani nie stanęli na wysokości zadania.

Publicysta przypomina też o aferze związanej z przekazywaniem majątku Kościołowi. - Księża pokazali, że należą do jednej z tych grup, które wolą załatwiać takie interesy za kulisami, nieformalnie. Mam wrażenie, ze Kościół chce przemilczeć kwestię Komisji Majątkowej.

Zdaniem Ewy Czaczkowskiej w Polsce świadomość świeckich dotycząca współodpowiedzialności za Kościół jest bardzo niska. Uważa, że istnieje ogólny problem ze społeczeństwem obywatelskim, który odnieść można również do polityki. – Żądamy wiele, ale sami jesteśmy bierni.

Maciej Gdula twierdzi jednak, że wina leży po obu stronach. - To jest tak jak z pacjentami opieki zdrowotnej. Pacjenci muszą wiedzieć, że mają prawo się czegoś domagać. Tutaj inicjatywa powinna jednak wychodzić od kapłanów. Trzeba dać wiernym sygnał, że mogą od nich czegoś wymagać, a nie tylko ich adorować.

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45. Zapraszamy.

(dmc)



Polecane