Ekonomiści zaniepokojeni danymi GUS

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ekonomiści zaniepokojeni danymi GUS
Kasa fiskalnaFoto: SXC

Według najnowszych danych GUS po raz pierwszy od stycznia 2010 roku nastąpił realny spadek płac. Przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło o 4,1 procent, podczas gdy analitycy prognozowali tutaj dynamikę rzędu 4,3.

Posłuchaj

Bardzo Ważny Projekt 18 kwietnia 2011
+
Dodaj do playlisty
+

- Dane z rynku pracy zaskoczyły negatywnie, ale trzeba mieć świadomość, że są to dane miesięczne i one podlegają sporym wahaniom. Gdy spojrzy się na cały pierwszy kwartał to nie jest już tak źle. Oczywiście presja płacowa jest teraz niewielka i pomimo rosnących cen i inflacji siła przetargowa polskich pracowników jest ograniczona. Nie trzeba jednak jeszcze bić na alarm – uważa Grzegorz Maliszewski z Banku Millenium.

Adam Czerniak z Invest Banku dodaje, że spadek dynamiki realnych płac spowoduje, że konsumpcja również ulegnie spadkowi. Mimo to nie ma pewności, że Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o podniesieniu stóp procentowych.

- Nie wystąpił teraz efekt drugiej rundy, czyli to, czego Rada się najbardziej obawia i co zgłasza jako swój główny argument, by podnosić stopy procentowe.

Ekspert przypomina, że efekt drugiej rundy jest związaną z wyższymi oczekiwaniami inflacyjnymi gospodarstw domowych presją na wzrost wynagrodzeń. Obywatele zgłaszają wyższe roszczenia płacowe, co z kolei przekłada się na kolejny wzrost cen, bo przedsiębiorcy na skutek wzrostu płac także podnoszą swoje ceny.

Według Grzegorza Maliszewskiego zagrożeniem dla Rady Polityki Pieniężnej nie jest bieżąca inflacja. Rada na to, co dzieje się na rynkach międzynarodowych i tak nie ma wpływu. Natomiast bardzo istotne jest oddziaływanie na oczekiwanie inflacyjne.

- W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z wzrostem cen produktów, które dla gospodarstw domowych są najważniejsze to powoduje, ze odczucie takiej subiektywnej inflacji jest rzeczywiście wyższe. To jest widoczne w oczekiwaniach inflacyjnych, które wzrosły do poziomu 4,6 w marcu. To jest poziom najwyższy od ponad dwóch lat. Tutaj Rada na pewno będzie chciała pokazać, że czuwa nad całą sytuacją i podnieść stopy procentowe – wyjaśnia.

Ekonomista nie jest jednak przekonany, że do poniesienia stóp dojdzie już w maju.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Bardzo Ważny Projekt" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godzinie 18.45. Zapraszamy.

(dmc)



Polecane