Ostrożnie z lekami na utratę wagi - mają pomóc, ale mogą zaszkodzić
Leki z grupy GLP-1 pierwotnie służyły w walce z cukrzycą. Z czasem jednak okazało się jednak, że znakomicie gubi się po nich wagi. Tracenie w ten sposób nadmiaru tkanki tłuszczowej może jednak mieć szkodliwy skutek uboczny. - Utrata wagi na tych lekach jest tak szybka, że tracimy nie tylko tkankę tłuszczową, ale też mięśnie - zaznacza ortopedka, dr Urszula Zdanowicz.
Decydując się na gubienie masy z pomocą leków nie zapominajmy o pomocy specjalistów
Foto: Studio Romantic/Shutterstock
- Mam coraz więcej pacjentów, którzy owszem, fantastycznie schudli, ale przychodzą z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi. Mają tak duże zaniki tkanki mięśniowej, że to w zasadzie kości obciągnięte skórą. I nie ma wtedy innej drogi niż rehabilitacja. A pacjenci nie są w stanie ćwiczyć, bo ich wszystko boli - opowiada w Trójce dr Urszula Zdanowicz.
Jak chudnąć, to z głową
Zanim ucieszymy się z szybkiego chudnięcia dobrze będzie skorzystać z pomocy specjalistów - radzi rozmówczyni Krzysztofa Łoniewskiego. Pierwszym z nich powinien być trener motoryczny lub fizjoterapeuta. Z ich pomocą wprowadzimy do harmonogramu ćwiczenia, które "zabezpieczą nasze mięśnie".
Drugim ekspertem, do którego powinniśmy się zgłosić, jest dietetyk. - Wydaje się, że porada dietetyka, jeżeli mamy te magiczne leki nie jest potrzebna. Nic bardziej mylnego. Pacjenci opisują te leki tak, że człowiek się czuje tak, jakby w wigilię wstał od stołu u babci - mówi ekspertka. - Dobrze wiedzieć, że w pewnym momencie wpływ tych leków słabnie. Biorąc je powinniśmy wykorzystać ten czas, który u większości pacjentów trwa przynajmniej parę miesięcy, kiedy dobrze reagujemy na leki i redukujemy masę ciała. Ale ten okres wykorzystujemy do zmiany stylu życia. (...) Nabierzmy zdrowych nawyków żywieniowych i zacznijmy jeść regularnie. Dietetyk jest potrzebny, bo nasza dieta powinna być bogata w białko - zaleca ortopedka.
Przeczytaj także
- Czy waga pacjenta ma znaczenie? Jak dokładnie lekarze powinni nas badać?
- Historia wychodzi spod lodu - topniejące lodowce odsłaniają artefakty
- Smartfony niszczą wzrok dzieci. Jak chronić ich oczy?
W poszukiwaniu dobrych źródeł białka
Wspomniane przez rozmówczynię Krzysztofa Łoniewskiego białko, według powszechnej opinii, najłatwiej będzie pozyskiwać jedząc dużo mięsa czy jajek. Należy jednak wyjaśnić, że wcale nie trzeba się ograniczać do tych najbardziej znanych produktów.
- Źródeł białka jest bardzo wiele, można to dostosować - uspokaja dr Urszula Zdanowicz. Dlatego też pomocna będzie rozmowa z dietetykiem, któremu opowiemy też o swoich preferencjach i przekonaniach żywieniowych. - Można dobrać różne rodzaje mięsa czy sposoby jego przygotowania. Najważniejsze jest, byśmy zmienili swoje życie - wyjaśnia ekspertka.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Gościni: dr Urszula Zdanowicz (ortopedka)
Data emisji: 1.03.2025
Godzina emisji: 8.13
qch