"Oddamy ludziom to, co zabrał PiS". Senator KO o wecie prezydenta
- Weto Andrzeja Dudy powoduje, że przy nowym prezydencie - wierzę, że będzie nim Rafał Trzaskowski - ustawa zostanie ponownie przyjęta przez parlament - mówił w radiowej Trójce senator KO Krzysztof Kwiatkowski. Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę o obniżce składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
Gość radiowej Trójki podkreślił, że był to głupi ruch ze strony prezydenta. - Ustawa nie powoduje ubytku w budżecie NFZ. Jest decyzja rządu, że zostanie to wyrównane z budżetu państwa. To PiS, w ramach tzw. Polskiego Ładu, drakońsko podwyższył przedsiębiorcom składki zdrowotne. Wprowadził tak absurdalne rozwiązania, jak płacenie składki zdrowotnej od sprzedawanego krzesła lub samochodu. Wraz z Polskim Ładem 600 tys. firm w Polsce upadło lub zawiesiło działalność gospodarczą. Jeśli chcemy mieć wpływy do budżetu, to ktoś te składki musi odprowadzać - tłumaczył Krzysztof Kwiatkowski.
- Gościem Renaty Grochal w audycji radiowej Trójki "Bez Uników" był w środę (7.05) o godz. 8:13 senator KO Krzysztof Kwiatkowski.
Obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców było też jednym ze zobowiązań koalicji 15 października. - Weto Dudy powoduje, że przy nowym prezydencie - wierzę, że będzie nim Rafał Trzaskowski - ustawa zostanie ponownie przyjęta przez parlament. Dotrzymamy słowa. Oddamy ludziom to, co zabrał im PiS - dodał Kwiatkowski.
Obniżkę składki zdrowotnej dla przedsiębiorców Sejm uchwalił 4 kwietnia głosami KO, Polski 2050-TD i PSL-TD. Przeciwko byli posłowie PiS, Lewicy i koła Razem. Konfederacja wstrzymała się od głosu. Nowe przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. i objąć przedsiębiorców rozliczających się wg skali podatkowej, podatkiem liniowym, w formie ryczałtu oraz karty podatkowej.
Zmiana dotyczy 2,5 mln prowadzących działalność gospodarczą i miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł (o tyle miałyby się zmniejszyć wpływy ze składki zdrowotnej). Nowela zakładała wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - do pewnego poziomu byłaby ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów - procentowa.
Źródło: Trójka/jt/k