Prof. Wyrzykowski o rządach PiS: Polska była o krok od upadku

- Dramatem lat 2015-2023 było to, że wszystkie konstytucyjne organy państwa świadomie i celowo naruszały konstytucję. Robiły to: parlament, prezydent, rząd, premier, prokurator generalny i Trybunał Konstytucyjny - powiedział w audycji "Bez Uników" w radiowej Trójce prof. Mirosław Wyrzykowski, sędzia TK w stanie spoczynku. Jego zdaniem w rezultacie rządów PiS Polska była "na granicy upadku państwa konstytucyjnego". 

 

  • Gościem Renaty Grochal w audycji Programu 3 Polskiego Radia "Bez Uników" w poniedziałek (7.04) o godz. 8:13 był prof. Mirosław Wyrzykowski, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

Prof. Wyrzykowski: trzeba wrócić do państwa konstytucyjnego

Zdaniem gościa radiowej Trójki rządy Prawa i Sprawiedliwości doprowadziły do zdemolowania porządku prawnego w Polsce. - Rzeczpospolita Polska była na granicy upadku państwa konstytucyjnego. Nie upadla w sensie nieodwracalnym, ale nastąpiły zmiany porządku konstytucyjnego tak daleko idące, że mieliśmy dwa obrazy: jeden zapisany w konstytucji i drugi w rzeczywistości konstytucyjnej. Zatem tak naprawdę upadliśmy jako państwo, którego wzorcem są normy konstytucyjne. Teraz trzeba wrócić do państwa konstytucyjnego - powiedział prof. Mirosław Wyrzykowski.

Prof. Mirosław Wyrzykowski gościem Renaty Grochal (Bez Uników)
28:06
+
Dodaj do playlisty
+

Według niego "dramatem lat 2015-2023 było to, że wszystkie konstytucyjne organy państwa świadomie i celowo naruszały konstytucję. Robiły to: parlament, prezydent, rząd, prezes Rady Ministrów, prokurator generalny, a także pierwsza ofiara ataku przeciwko konstytucji, czyli Trybunał Konstytucyjny - zaznaczył sędzia. 

Podkreślił również, że "dzisiaj parlament i rząd już nie naruszają konstytucji". - Aczkolwiek myślę, że ustawa azylowa jest złym - żeby nie powiedzieć: jak najgorszym - przykładem realizacji celów państwa. Ale to bardzo przykry wypadek przy pracy. Natomiast nie mamy też naruszania konstytucji przez prokuratora generalnego. Ale mamy dwa organy, które dalej funkcjonują: prezydent i Trybunał Konstytucyjny. I reakcja na niezgodne z konstytucją - a w istocie antykonstytucyjne zachowania Trybunału, który wydaje różnego rodzaju rozstrzygnięcia poza konstytucją - jest prawidłowa - dodał profesor. 

"TK to grupa osób, która działa niezgodnie z konstytucją"

W jego opinii obecnie w Polsce "nie mamy Trybunału Konstytucyjnego jako organu określonego w konstytucji". - Mamy grupę osób, która działa nie tylko niezgodnie z konstytucją - chociażby dwóch dublerów i wszystkie rozstrzygnięcia z ich udziałem - ale także antykonstytucyjnie - powiedział prof. Mirosław Wyrzykowski. 

- Proszę zwrócić uwagę na tak zwane postanowienia zabezpieczające wydawane przez jednego sędziego w sytuacji, w której pozorem jest skarga konstytucyjna, a w istocie jest to pismo procesowe. Na podstawie tego pozornego dokumentu, który wpłynął do Trybunału, wydaje on postanowienie zabezpieczające. To działanie niezgodne z konstytucją i w efekcie antykonstytucyjne - podkreślił gość radiowej Trójki. 

Najczęściej czytane

Źródła: PR3/bartos/kor

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.