Jubileusz "Tygodnika Powszechnego" - 80 lat historii. Audycja Pauliny Wilk

Pierwszy numer "Tygodnika Powszechnego" ukazał się w Krakowie 80 lat temu - 24 marca 1945 roku. Do dziś to katolickie pismo społeczno-kulturalnego cieszy się dużą popularnością wśród czytelników. 

Jubileusz "Tygodnika Powszechnego" - 80 lat historii. Audycja Pauliny Wilk

80 lat "Tygodnika Powszechnego"

Foto: mat. promocyjne "Tygodnika Powszechnego"

"Tygodnik Powszechny" jest najstarszym ogólnopolskim tygodnikiem. Do 1953 roku, kiedy został zamknięty przez władze komunistyczne za odmowę publikacji odredakcyjnego nekrologu Stalina, wydawany był przez Kurię Metropolitalną. Od wznowienia wydawania, w grudniu 1956 roku, formalną odpowiedzialność za pismo przejęła grupa katolików świeckich.


Jubileusz "Tygodnika Powszechnego" - 80 lat historii (Klub Trójki)
52:33
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Tygodnik" zawsze dbał o pamięć historyczną, informował o życiu Kościoła, a równocześnie przedstawiał nowe prądy myślowe, filozoficzne i teologiczne. W okresie Soboru Watykańskiego II stanowił dla polskich czytelników główne źródło informacji o przemianach w Kościele. Stał się forum modernizacji, promotorem wizji "katolicyzmu otwartego" oraz dialogu z innymi religiami i ludźmi niewierzącymi.

W roku 1980 redakcja "Tygodnika Powszechnego" wsparła przemiany solidarnościowe, a w okresie stanu wojennego - po którego wprowadzeniu znów został zamknięty na kilka miesięcy - na łamach pisma pojawiły się nazwiska wielu dziennikarzy, którzy odeszli z prasy kontrolowanej przez władze.

Suwerenni od początku

Pierwszym redaktorem naczelnym "Tygodnika Powszechnego" był Jerzy Turowicz, który pełnił tę funkcję aż do swojej śmierci w styczniu 1999 roku. W latach 1999–2011 pismem kierował ks. Adam Boniecki. Od 2011 roku funkcję naczelnego przejął Piotr Mucharski. - Wersji było sporo; nie wiem, która do końca jest prawdziwa. Dziwność brała się stąd, że pismo, które niby było przykurialne, szybko okazało się nieprzykurialne i w ogóle niekościelne. Kościół powiedział "to jest wasze i róbcie z tym co chcecie" - mówi o początkach "Tygodnika Powszechnego" jego obecny redaktor naczelny. - Była grupa intelektualistów ze swoimi bardzo poważnymi znajomościami i koneksjami literacko-literackimi - od Czesława Miłosza przez Kisielewskiego (Stefana Kisielewskiego - red.) i całą ówczesną profesurę krakowską - która dostała taki instrument do wygadania się. Bez żadnej presji; to było suwerenne od samego początku - zaznacza Piotr Mucharski.

Przeczytaj także:

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Paulina Wilk
Goście: Piotr Mucharski, Ewelina Burda, Olga Drenda, Tomasz Stawiszyński
Data emisji: 18.03.2025
Godzina emisji: 20.06

dm/qch

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.