Wyprodukowaliśmy ubrania na kilka pokoleń. Co z nimi zrobić?

Segregacja tekstyliów nie rozwiąże problemu nadprodukcji odzieży. Jest jej po prostu za dużo. Czas zastanowić się nad tym, czy kupowane ubrania są nam naprawdę potrzebne oraz nad tym, z czego są wykonane. 

Wyprodukowaliśmy ubrania na kilka pokoleń. Co z nimi zrobić?

Jak rozwiązać problem nadprodukcji odzieży

Foto: Patrick Hatt/ Shutterstock

Nadprodukcja ubrań stała się zjawiskiem powszechnym. Wciąż nowe kolekcje zalewają rynek nawet kilka razy w miesiącu. Chęć zysku ze sprzedaży dominuje nad rozsądkiem. W Polsce wprowadzono nowe zasady segregacji odpadów. Zgodnie z nimi nie można już wyrzucać do pojemników na śmieci zmieszane starych ubrań. Czy jest to krok w stronę rozwiązania problemu nadprodukcji ubrań?  


Wyprodukowaliśmy ubrania na kilka pokoleń. Co z nimi zrobić? (Zapraszamy do Trójki)
8:13
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak rozwiązań problem nadprodukcji odzieży?

Przez nadprodukcję odzieży, każdego dnia mnóstwo ubrań trafia do śmieci. Powstają gigantyczne wysypiska pełne odpadów odzieżwych, które nie zawsze nadają się do recyklingu. To poważny problem dla środowiska. Jego negatywne skutki będą ponosić przyszłe pokolenia.

- Jestem wielką orędowniczką pomysłów ułatwiających ludziom zbierane odpadów tekstylnych - mówi Anna Pięta, aktywistka klimatyczna i społeczna szerząca kulturę "just don't buy”. - Fajnie, że weszła dyrektywa unijna dotycząca segregacji odpadów odzieżowych. Jednak co z odpowiedzialnością producentów? Warto pomyśleć o tym, aby koszty zbiórki w całości nie były przerzucane na konsumentów. Producenci powinni partycypować w tych kosztach oraz powinni robić lepszej jakości rzeczy, które są w stanie wracać do obiegu. Dzisiaj to tak nie wygląda - dodaje.

 

Przeczytaj także 

 

Na co zwracać uwagę kupując ubrania?

Decydując się na zakup ubrań warto najpierw się zastanowić, czy te ubrania są nam naprawdę potrzebne. Warto też zwrócić uwagę z czego zostały wyprodukowane. I to nie tylko dlatego, aby materiały, z których zostały zrobione, mogły być kiedyś ponownie wykorzystane   

- Polecam naturalne materiały. Takie jak bawełna, wełna czy len - kontynuuje Anna Pięta. - Żadne akrylowe swetry, żaden poliester, bo to czysty plastik. Te ubrania są pochodnymi ropy naftowej. Warto kupować rzeczy z naturalnych materiałów. One są nie tylko bardziej ekologiczne, ale także dużo zdrowsze.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Gościni: Anna Pięta (aktywistka klimatyczna i społeczna)
Data emisji: 6.02.2025
Godzina emisji: 16.45

dm 

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.