Naukowcy stworzyli idealny przepis na kultowy makaron cacio e pepe. Tylko po co?
2025-02-06, 10:02 | aktualizacja 2025-02-06, 11:02
Włoscy naukowcy stworzyli idealny przepis na kultowy makaron cacio e pepe na podstawie zasad fizyki i termodynamiki. Ale natychmiast sami przyznali, że prawdziwy Włoch ugotuje to danie perfekcyjnie, bazując wyłącznie na genach, intuicji i miłości.
Włochy makaronem stoją, o czym wiadomo nie od dziś, a spaghetti jest symbolem tego kraju. Jednym z kultowych makaronów jest rzymski cacio e pepe (czyli "ser i pieprz"). I właśnie nim zajęli się naukowcy. Warto przy okazji zauważyć, że cacio e pepe nie musi być przygotowywane ze spaghetti – można użyć także innego rodzaju makaronu: np. fusili (świderki), papardelle (szeroki wstążki), conchiglioni (muszelki) czy penne (pióra).
Posłuchaj
Przede wszystkim intuicja i pasja
Wykorzystując najnowsze osiągnięcia, opracowano absolutnie perfekcyjny przepis na cacio e pepe: w pracy naukowej podano dokładną gramaturę składników, temperaturę i czas przygotowania. I pozostało tylko jedno pytanie: po co? Sami naukowcy na końcu swoich wywodów przyznali, że wystarczą włoskie geny, intuicja oraz pasja, by perfekcyjnie przygotować to kultowe danie, tak popularne w Rzymie i okolicach.
Trójkowa reporterka udała się do jednej z najlepszych włoskich restauracji w Warszawie, by tam, słuchając opowieści chefa Gabriele, prześledzić proces tworzenia idealnego cacio e pepe.
Klasyka: tylko trzy składniki
Klasyczny cacio e pepe składa się z trzech elementów: makaronu, sera pecorino i pieprzu. Niektórzy dodają parmezan, inni masło bądź oliwę: jednak klasyczny przepis to tylko trzy składniki. Potrzebna też będzie woda z gotowania makaronu i, ewentualnie, sól. Ser pecorino ścieramy na najdrobniejszych oczkach tarki. Makaron wrzucamy do gotującej się wody. Warto pamiętać, aby nie solić zbyt mocno, ponieważ pecorino sam w sobie jest słony.
Młotkujemy pieprz i wrzucamy na patelnię, aby go podprażyć. Chef Gabriele uważa, że jest gotowy, kiedy wąchamy patelnię i zaczyna nas szczypać w nos. Teraz dodajemy trochę wody z makaronu do pieprzu i mieszamy, aby stworzyć sos. Dodajemy ugotowany makaron al dente i podgrzewamy, cały czas mieszając.
Przeczytaj także:
- Lody to prosta sprawa – zdradza Peter Bertoti, właściciel kultowej podwarszawskiej lodziarni
- Święto i celebracja. Kuchnia włoska na talerzu
- Ravioli to nie tylko włoska sprawa
Uwaga na temperaturę!
Do szklanej miski wsypujemy 40 gramów startego pecorino i tam też dodajemy trochę wody po ugotowanym makaronie. Ważne, aby nie była zbyt gorąca: kiedy ser przekracza temperaturę 64 stopni, zaczyna się ciągnąć, a tego nie chcemy, gdyż powinien pozostać kremowy. Na koniec powoli dodajemy go do makaronu z pieprzem i mieszamy.
Chef Gabriele zwraca uwagę, że oprócz posiadania idealnego przepisu ważne jest, aby w przygotowanie cacio e pepe, podobnie zresztą jak każdego makaronu, włożyć wiele pasji i miłości.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału reporterskiego: Aleksandra Dobieszewska
Data emisji: 6.02.2025
Godzina emisji: 6.35
pr/kor