"WiNna nieWiNna": opowieść o wojennej traumie i wybaczaniu
2025-01-27, 21:01 | aktualizacja 2025-01-28, 10:01
Kilka godzin po rozpoczęciu uroczystości przed historyczną bramą byłego KL Auschwitz II-Birkenau, w osiemdziesiątą rocznicę wyzwolenia obozu Anna Dudzińska zaprosiła na audycję "Klub Trójki. Audiodokument". W audycji przypomnimy mistrzowski reportaż Patrycji Gruszyńskiej-Ruman "WiNna nieWiNna" – uniwersalną opowieść o wojennej traumie i wybaczaniu.
To historia Stanisławy Rachwał, oświęcimskiej więźniarki, która po wyjściu z obozu rozpoczęła współpracę z antykomunistyczną organizacją WIN - Wolność i Niezawisłość. Zadenuncjowana przez Służbę Bezpieczeństwa kobieta znalazła się w krakowskim więzieniu na Montelupich i po sfingowanym procesie skazana została na śmierć.
Posłuchaj
Zanim to się stało, na więziennych korytarzach spotkała swoją oprawczynię z oświęcimskiego obozu. 30 października 1956 roku została zwolniona z więzienia.
Uniwersalna radiowa opowieść o wybaczaniu została nagrodzona najważniejszym światowym wyróżnieniem dla reporterów radiowych. Patrycja Gruszyńska-Ruman w 2009 roku za dokument "WiNna nieWiNna" otrzymała nagrodę Prix Italia.
Przeczytaj także:
- Wynajmujący i najemca. Jak pogodzić ich interesy?
- Bo kobiety też piłkę kopią… Historia kobiecej piłki nożnej w Polsce
- Profesor Tadeusz Sławek: nadzieja, beznadzieja i oczekiwanie
Wrócić do swojego świata
Czy w Polsce, 80 lat po zakończeniu II wojny światowej, trauma związana z doświadczeniami Holokaustu została przepracowana? - Myślę, że to bardzo długi proces. Na poziomie mówienia o wielkiej historii i pamięci, które są oderwane od ciebie i twojej rodziny, twojego świata, nigdy nie przepracujesz - ocenia Małgorzata Wosińska, doktor antropologii ze specjalizacją antropologia ludobójstwa i psychotraumatolożka, która zajmuje się konfliktami zbrojnymi.
- Musisz wrócić do tego, co jest twoje, co przynależy do twojego świata, aby zrozumieć i wziąć odpowiedzialność za, jak pięknie powiedział to dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński, pamięć jako doświadczenie. A doświadczenie zawsze wynika z twojej głębi i głębi twojej rodziny. Twojego mikrokosmosu - zaznacza rozmówczyni Anny Dudzińskiej.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki. Audiodokument
Prowadzi: Anna Dudzińska
Gość: Małgorzata Wosińska (doktor antropologii i psychotraumatolożka)
Data emisji: 27.01.2025
Godzina emisji: 20.08
qch/kor