Krótka historia budynku Nakagin Capsule Tower
2025-01-22, 13:01 | aktualizacja 2025-01-22, 14:01
Opowieści o dobrze zaprojektowanym budynku - Nakagin Capsule Tower. Towarzyszy im zaproszenie na wystawę w Muzeum Architektury we Wrocławiu, gdzie można oglądać ekspozycję, której tematem jest nietrwałość.
W kolejnym odcinku cyklu "Dobrze Zaprojektowane" Anna Dudzińska zajęła się jednym z najsłynniejszych budynków świata - Nakagin Capsule Tower. 4 października 2022 roku zniknął on z powierzchni ziemi.
Posłuchaj
Opowieść o budynku, którego już nie ma
Nakagin Capsule Tower został starannie rozebrany. Nie pomogły protesty miłośników architektury, badaczek, mieszkańców i architektek. Wieżowiec zaprojektowany pół wieku wcześniej przez Kishō Kurokawę został wymazany z krajobrazu tokijskiej dzielnicy Ginza.
Opowieści o tokijskim budynku towarzyszy tym razem zaproszenie na wystawę "Schinchintaisa. Procesy zanikania" w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Można tam oglądać ekspozycję, której tematem jest nietrwałość.
Ekspozycja obejmuje serię prac graficznych Kishō Kurokawy ze zbiorów Muzeum Architektury, obrazy wrocławskich artystek Anny Kołodziejczyk i Danieli Tagowskiej, fotografie, video, dokumenty, publikacje oraz autorskie modele wieżowca Nakagin Capsule Tower. Aranżacyjne ramy ekspozycji tworzy architektoniczna instalacja zaprojektowana przez Macieja Siudę, nawiązująca do założeń teoretycznych metabolizmu. Do powstania wystawy przyczynili się także: Małgorzata Devosges-Cuber, Michał Duda, Adrianna Gruszka i Misia Siennicka.
- Proszę sobie wyobrazić drzewo lub budynek, który stara się być jak drzewo - mówi Maciej Siuda, architekt - Ma bardzo mocny pień i trzon i obrośnięty hubami. Te huby to kapsuły, których jest 140. W przypadku tego budynku są one wymienialnymi elementami - opisuje już nieistniejący budynek.
Te kapsuły przypominające huby na pniu drzewa miały być wymienione po 25 latach, ale tak nigdy się nie stało. A po pół wieku budynek rozebrano.
- Ten budynek dopełnił ideę metabolistycznej teorii architektonicznej - kontynuuje Maciej Siuda. - W momencie kiedy wypełnił swoją funkcję i przestał być przydatny, a jego stan techniczny stał się niewystarczający, robi miejsce na nową architekturę. W ten sposób zamyka cały cykl architektoniczny - podsumowuje.
Przeczytaj także:
- Beton i "betonoza". Czy kiedyś staną się reliktem przeszłości?
- Kaplica Golgoty Wschodu na Jasnej Górze: miejsce wydarte historii
- Kościół Świętego Józefa w Zabrzu: międzywojenna perła architektury
Wystawę "Schinchintaisa. Procesy zanikania" w Muzeum Architektury we Wrocławiu można oglądać do 13 kwietnia.
***
Tytuł audycji: Dobrze Zaprojektowane
Autorka: Anna Dudzińska
Data emisji: 22.01.2025
Godzina emisji: 11.30
dm/kor