Beton i "betonoza". Czy kiedyś staną się reliktem przeszłości?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Beton i "betonoza". Czy kiedyś staną się reliktem przeszłości?
Komiks "Beton. Ciemna strona budowania"Foto: arch. Anny Dudzińskiej

"Glina jest dla biedaków. Trzeba budować z betonu! Tak jest nowocześnie!". Te słowa usłyszała architektka Alia Bengana, gdy zlecono jej budowę pensjonatu w saharyjskiej oazie. Jak zareagowała i co było następstwem tych słów? Czy beton to już melodia przeszłości, a może jednak trzyma się mocno? 

Posłuchaj

Beton i "betonoza". Czy kiedyś staną się reliktem przeszłości? (Dobrze Zaprojektowane / Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W każdym innym miejscu takie stwierdzenie wywołałoby uśmiech aprobaty na twarzy zwolenniczki żelbetu - Alii Bengany. Jednak na widok kolumn ciężarówek wyładowanych piaskiem potrzebnym do produkcji betonu, przemierzających tysiąc dwieście kilometrów przez pustynię, zaczęła się zastanawiać, czy wszyscy aby nie upadliśmy na głowę…


Posłuchaj

5:25
Beton i "betonoza". Czy kiedyś staną się reliktem przeszłości? (Dobrze Zaprojektowane / Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Beton i "betonoza" - tym razem w komiksie

Co dzisiaj wiemy o betonie? Czy "betonoza" naprawdę jest nie do uniknięcia? O komiksie "Beton. Ciemna strona budowania" wydanym przez Centrum Architektury opowiadaliśmy w audycji "Dobrze Zaprojektowane". 


Przeczytaj także


- Od jakiegoś czasu mówi się, że beton jest jednym z największych zagrożeń dla środowiska - mówi Agnieszka Rasmus-Zgorzelska z Centrum Architektury. - Tak właściwie w ogóle powinniśmy przestać budować. To jednak bardzo radykalna teza. "Beton. Ciemna strona budowania", to komiks oparty na szeregu śledztw, przeprowadzonych przez autorów, na temat zagrożeń związanych z budowaniem z betonu. - dodaje.

Produkcja jednej tony cementu powoduje, że do atmosfery dostaje się 850 kg dwutlenku węgla. Roczna światowa produkcja cementu to 4,6 miliarda ton. Daje to pół tony dwutlenku węgla na osobę.
Czy jest jakaś alternatywa? Można budować z gliny, drewna czy słomy? Nie jest to jednak prosta sprawa aby zastąpić beton i to nie tylko ze względów technologicznych i prawnych. Także z powodów finansowych.
Wypada więc mieć nadzieję, że przyszłość jednak przyniesie jakieś rozwiązanie.


***

Tytuł audycji: Dobrze Zaprojektowane
Autorka: Anna Dudzińska
Data emisji: 15.01.2025
Godzina emisji: 11.30

dm/qch

Polecane