Bo kobiety też piłkę kopią… Historia kobiecej piłki nożnej w Polsce
2025-01-13, 22:01 | aktualizacja 2025-01-13, 22:01
Reprezentacja Polski w piłce nożnej kobiet awansowała w zeszłym roku na mistrzostwa Europy 2025. To historyczny sukces, Polki pierwszy raz zagrają na takim turnieju.
A jakie były początki kobiecej piłki nożnej w Polsce? O tym opowiadał reportaż Małgorzaty Lachendro "Czarne".
Posłuchaj
Zaczęło się od listu
Ponad 50 lat temu pewna sosnowiczanka napisała do redakcji "Wiadomości Zagłębia" anonimowy list. Napisany na jego podstawie artykuł zatytułowano "Czy Pani zagra w piłkę nożną?". Paliwem tego odważnego pytania były z pewnością męskie Mistrzostwa Świata Piłki Nożnej zorganizowane w Niemczech, na których Polska zdobyła brązowy medal. Polska, czyli mężczyźni.
Gazeta postanowiła zacytować list nadesłany do redakcji w którym nastoletnia czytelniczka pytała również "czy to nie przesada z tym męskim sportem?" i poszukać kobiet, które chciałyby zagrać w piłkę. Zgłoszeń przybywało z dnia na dzień i tak powstała żeńska drużyna Czarni Sosnowiec.
W reportażu "Czarne" Małgorzaty Lachendro zawodniczki pierwszego składu "Czarnych Sosnowiec" opowiadają o początkach kobiecej piłki w Polsce. To historia o przyjaźni, ambicji, pasji, determinacji i walce, by spełniać marzenia - pomimo wszystko.
Przeczytaj także
- "Klub Trójki. Audiodokument": stereotypy męskości i trudne emocje. Premiera reportażu "Dalej trzymamy się razem"
- "Wojowniczki. 9 krótkich monologów o codzienności" - historie kobiet napisane przez życie
- Górnicze historie w reportażu Małgorzaty Lachendro "Barbórecka"
Jak dzisiaj wygląda kobiecy sport w Polsce?
Po 50. latach sytuacja kobiet w sporcie jest oczywiście lepsza, ale daleka od ideału.
- Jest tak, że prezesami w związkach sportowych są mężczyźni, członkami zarządów są głównie mężczyźni, w komisjach też w większości są to mężczyźni: kobiety stanowią niewielki procent osób, które decydują. Ministerstwo Sportu wyszło z taką inicjatywą w ubiegłym roku, że jeżeli jest związek powyżej pięciu członków zarządu, to 30 procent mają stanowić kobiety, jeśli dominują w nim mężczyźni - mówi z Joanna Wiśniowska, dziennikarka gdańskiej Gazety Wyborczej, która zajmuje się tematyką kobiet w sporcie.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki. Audiodokument
Prowadzi: Anna Dudzińska
Gocinie: Małgorzata Lachendro (dziennikarka, reportażystka), Joanna Wiśniowska (dziennikarka)
Data emisji: 13.01.2025
Godzina emisji: 20.08
pr