"Śniadanie w Trójce". Polityczne podsumowanie tygodnia [SŁUCHAJ TERAZ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Śniadanie w Trójce". Polityczne podsumowanie tygodnia [SŁUCHAJ TERAZ]
W każdą sobotę Renata Grochal prowadzi "Śniadanie w Trójce"Foto: Cezary Piwowarski/PR

Goście Renaty Grochal: Anna Gembicka (PiS), Joanna Kluzik-Rostkowska (Koalicja Obywatelska), Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica), Joanna Mucha (Polska 2050 - Trzecia Droga), Łukasz Rzepecki (Kancelaria Prezydenta), Michał Wawer (Konfederacja).

Polska nie komentuje oświadczenia Międzynarodowego Trybunału Karnego po wczorajszej decyzji Warszawy o gwarancjach bezpieczeństwa dla premiera Izraela. W myśl uchwały rządu Benjamin Netanjahu mógłby bez przeszkód uczestniczyć w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau.
Od listopada za izraelskim premierem jest wydany nakaz aresztowania MTK w związku z zarzutami popełnienia zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych w Strefie Gazy. 

Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Paweł Wroński powiedział, że rząd trzyma się treści wydanej wczoraj uchwały. Prokuratura Krajowa poinformowała, że nie otrzymała dotychczas wydanych przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazów aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i byłego ministra obrony Jo'awa Galanta.

O podjęcie kroków w celu zapewnienia bezpiecznego udziału premierowi Izraela w obchodach w Auschwitz zaapelował w piśmie do premiera Donalda Tuska prezydent Andrzej Duda.

Rocznicowe uroczystości na terenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau odbędą się 27 stycznia. Wezmą w nich udział przywódcy i delegacje z kilkudziesięciu krajów.

Premier Donald Tusk poinformował, że jest decyzja w sprawie pierwszych ekshumacji polskich ofiar UPA na terenach Ukrainy. W środę oficjalną wizytę w Polsce złożył wicepremier, minister jedności narodowej Ukrainy Ołeksij Czernyszow. Spotkał się z ministrą kultury i dziedzictwa narodowego Hanną Wróblewską. W komunikacie MKiDN napisano, że ministrowie rozmawiali o kluczowej roli kultury w utrzymaniu tożsamości narodowej, a także o wpływie kultury na rozwój społeczno-gospodarczy obu krajów.

Zdaniem rzecznika ministerstwa spraw zagranicznych Pawła Wrońskiego rozpoczęcie ekshumacji na Wołyniu będzie możliwe wiosną. Wspólne oświadczenie szefów dyplomacji Polski i Ukrainy głosi, że nie ma żadnych przeszkód w prowadzeniu ekshumacji w zgodzie z ustawodawstwem ukraińskim. 

W listopadowym oświadczeniu ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy zapisano, że Kijów deklaruje gotowość do pozytywnego rozpatrywania wniosków w sprawach poszukiwań i ekshumacji. W reakcji na te zapewnienia prezes Instytutu Pamięci Narodowej, ubiegający się o prezydenturę z poparciem Prawa i Sprawiedliwości Karol Nawrocki zadeklarował, że specjaliści Instytutu są gotowi w ciągu 24 godzin udać się na Ukrainę, by przeprowadzić poszukiwania i ekshumacje. IPN przypominał wówczas, że w dotychczasowej korespondencji ze stroną ukraińską złożono dziewięć wniosków głównych i kilkadziesiąt szczegółowych w sprawie zgody na podjęcie prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na Wołyniu.

Czterech żołnierzy usłyszało zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych w śledztwie dotyczącym zaginięcia 240 min przeciwczołgowych wiezionych w transporcie kolejowym przez Polskę. Miny odnalazły się ostatecznie w magazynie sklepu IKEA.

Od sierpnia śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa Szczecin-Niebuszewo - powiedział Polskiemu Radiu prokurator Łukasz Wawrzyniak z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Cztery osoby usłyszały zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych. Wszystkie zostały przesłuchane przez prokuratora, jednak żadna z nich nie przyznała się do winy. W śledztwie zgromadzono obszerny materiał dowodowy i przesłuchano szereg świadków. Cały czas wyjaśniane są wszystkie okoliczności związane z tym zdarzeniem. W przypadku niedopełnienia obowiązków służbowych przez żołnierza, kodeks karny przewiduje maksymalną karę pięciu lat pozbawienia wolności.

Latem ubiegłego roku w trakcie rozładunku pociągu ze sprzętem wojskowym pod Szczecinem żołnierze nie wyładowali całości transportu. W pociągu pozostawiono miny przeciwczołgowe, które potem znalazły się w magazynie IKEI. Wczoraj generał dywizji Artur Kępczyński został odwołany z funkcji szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że dymisja miała związek ze sprawą zaginionych min.

***

Na poranną audycję "Śniadanie w Trójce" w sobotę (11 stycznia) o godz. 9.05 zaprasza Renata Grochal.

IAR/dm

Polecane