Reklama

reklama

Politycy o rozliczeniach rządów PiS. Halicki: to my naprawiamy porządek prawny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Miliardy wyprowadzone z publicznych środków - to, co się odkrywa, bo przecież wszystkiego jeszcze nie znamy, to skala, o której nie mieliśmy świadomości - mówił w radiowej Trójce Andrzej Halicki (Koalicja Obywatelska).

Rząd dokonuje rozliczeń poprzedniej władzy i przywraca ład prawny w Polsce - uważają politycy Koalicji Obywatelskiej. Według opozycji rząd za bardzo skupia się na rozliczeniach. Goście audycji "Śniadanie w Trójce" - podzieleni w opiniach na temat zmian, które dokonują się w Polsce po wyborach parlamentarnych z 15 października ubiegłego roku.

Marcin Romanowski przebywa na Węgrzech. "Element, który wprost można nazwać zdradą"

Marcin Przydacz zwracał uwagę na nielegalne, jego zdaniem, działania prokuratury ws. byłego wiceministra Marcina Romanowskiego. - Nie trzeba być wielkim ekspertem prawnym żeby zauważyć, że prokuratora została przejęta przez dzisiejszą koalicję rządzącą w sposób nielegalny, z naruszeniem przepisów prawa. Mamy do czynienia z przebierańcami, którzy siedzą za biurkami Prokuratura Krajowego i jego zastępców. Każde tych działań może być i będzie podważane przez obrońców jakichkolwiek osób, którym stawiane są zarzuty (…). Działania prokuratury są nadużywane w imię interesu politycznego Platformy Obywatelskiej, przykrywa się tą próbą rozliczania nieudolność rządu w każdym innym aspekcie - komentował.

Andrzej Halicki odniósł się do wyjazdu Romanowskiego na Węgry, który uzyskał schronienie u Viktora Orbana, sprzyjającego wielokrotnie władzom Rosji. - To jest najbardziej żenujące, to element, który wprost można nazwać zdradą. Pan Romanowski oskarża Polskę razem z tymi, który atakują Europę i mówią, że trzeba ją zniszczyć, mając nadzieję, że w ten sposób uniknie kary. Każdy, kto łamał prawo, powinien odpowiadać za to przed polskim wymiarem sprawiedliwości - stwierdził.

Zmiany w wymiarze sprawiedliwości

Poseł ocenił także, że tempo przemian jest prawidłowe. Polityk Koalicji Obywatelskiej chwalił byłego ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza za zmiany dokonane w mediach publicznych i podkreślał, że to obecna władza naprawia porządek prawny zniszczony w czasie rządów PiS.

Posłuchaj

1:13:45
Polityczne podsumowanie tygodnia (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Senator Jacek Trela podkreślał, że zmiany w wymiarze sprawiedliwości muszą potrwać. - Zepsuć wymiar sprawiedliwości jest bardzo łatwo, to zrobił PiS, bardzo trudno jest go naprawić. Jeżeli chcemy to zrobić zgodnie z prawem, to niestety musimy uzbroić się w cierpliwość (…). Ten chaos jest spowodowany ośmioma latami rządów PiS i próbą naprawy tego, przez jeden rok ciężko jest to zrobić - dodał.

Agata Diduszko-Zyglewska z Nowej Lewicy przyznała, że rozliczenia trwają dłużej, niż wszyscy przypuszczali, ale - jak wskazywała - skala zaniedbań i chaosu panujacego w instytuchach - po okresie rządów PiS jest ogromna. - To, co przez ostatnie osiem lat opisywali dziennikarze, było tylko niewielkim skrawkiem tego, w jak nieodpowiedzialny sposób zarządzano państwowym budżetem. Ludzie, którzy nie wiedzą, jak intensywna jest to praca mają poczuci, że sprawy toczą się za wolno (…). Jesteśmy cały czas na etapie rozliczeń, ponieważ chcieliśmy, aby państwo było praworządne, nie możemy robić rzeczy tak, jak robiła to poprzednia ekipa, czyli bez żadnego trybu - zazanaczyła.

Wojciech Machulski z Konfederacji uważa, że spór o wymiar sprawiedliwości jest jałowy. Przypomniał, że jego ugrupowanie proponuje tzw. reset konstytucyjny. - Pan prezydent bardzo ciepło wypowiada się o pomyśle resetu konstytucyjnego, to jest jedyny pomysł, który może zakończyć ten gigantyczny chaos. W tej chwili mamy dualizm prawny w Polsce, dwie strony sporu politycznego nie uznają wzajemnie wyroków, sędziów czy prokuratorów. Ten chaos się będzie tylko pogłębiał, ma on przełożenie na coraz więcej instytucji publicznych - komentował.

Stanisław Żaryn z Kancelarii Prezydenta, odnosząc się do pomysłu tak zwanej "opcji zerowej" w wymiarze sprawiedliwości wskazywał, że trudno, by prezydent patronował projektowi, którego - jak mówił - nikt nie chce. Stanisław Żaryn uważa, że w sprawie "resetu konstytucyjnego" ruch należy do większości parlamentarnej. Krytykował także działania rządu w tym zakresie. - Mamy decyzję Rady Ministrów, która uchwałą podważa funkcjonowanie Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i KRS, coś, co nie mieści się w pojęciu trójpodziale władzy i tym,, co nazywa się praworządnością w publicznym przekazie. Mamy do czynienia z kryzysem ustrojowym państwa polskiego i chaosem, który ten rząd generuje - stwierdził.

Najczęściej czytane

Były minister sprawiedliwości Marcin Romanowski usłyszał 11 zarzutów w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura zarzuca mu, że ustawiał konkursy na dotacje z Funduszu. Jest oskarżony między innymi o przywłaszczenie ponad stu milionów złotych. Polityk ukrywał się przed policją, kiedy sąd nakazał jego tymczasowe aresztowanie. Po kilku dniach poinformował, że dostał azyl polityczny na Węgrzech.

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadząca: Renata Grochal 
Goście: Andrzej Halicki (Koalicja Obywatelska), Agata Diduszko-Zyglewska (Lewica), Wojciech Machulski (Konfederacja), Marcin Przydacz (Prawo i Sprawiedliwość), Jacek Trela (Trzecia Droga - Polska 2050), Stanisław Żaryn (Kancelaria Prezydenta)
Data emisji: 28.12.2024
Godzina emisji: 9.05
Źródło: PR3/ka

Polecane