"Śniadanie w Trójce". Polityczne podsumowanie tygodnia [WIDEO]
2024-12-28, 10:12 | aktualizacja 2024-12-28, 10:12
Gośćmi Renaty Grochal byli: Agata Diduszko-Zyglewska (Lewica), Andrzej Halicki (Koalicja Obywatelska), Wojciech Machulski (Konfederacja), Jacek Trela (Trzecia Droga - Polska 2050), Stanisław Żaryn (Kancelaria Prezydenta).
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wolnej Wigilii. Ustawa stanowi, że od przyszłego roku Wigilia Bożego Narodzenia będzie dniem wolnym od pracy. Jednocześnie nowelizacja ustawy o dniach wolnych od pracy wprowadza dodatkową niedzielę handlową grudniu - przed świętami. Dotychczas zakupy można było zrobić w dwie niedzielę poprzedzające Boże Narodzenie. Natomiast od przyszłego roku handlowe będą trzy grudniowe niedziele. W ustawie zapisano, że pracownik sklepu może pracować tylko w dwie niedziele. Prezydent zdecydował także, iż ustawa zostanie skierowana do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Kontrola ma dotyczyć trzeciej pracującej niedzieli w grudniu i wprowadzonych zmian w ustawie bez konsultacji społecznych. Zaznaczyła, że co samej wolnej Wigilii prezydent nie ma żadnych wątpliwości i ten aspekt ustawy nie będzie objęty kontrolą następczą. Ustawa wchodzi w życie 1 lutego 2025 roku.
Minister sportu Sławomir Nitras skrytykował decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji ustawy o sporcie. Zarzucił głowie państwa, że działa w interesie prezesa PKOl Radosława Piesiewicza i działaczy, a nie samych sportowców.
Zdaniem Nitrasa, prezydent Duda skonsultował swoją decyzję wyłącznie z prezesem Piesiewiczem, pomijając opinie przedstawicieli sportowców, którzy aktywnie promowali ustawę. Wśród nich były m.in. Justyna Kowalczyk i Magda Linette. Jak podkreślił szef resortu sportu, prezydent nie konsultował swojej odmowy nie tylko z nim, ale również m.in. z ambasadorkami tego projektu.
Zarzucił również, że prezydent stał się "zakładnikiem" przewodniczącego PKOl.
Jak przypomniał minister sportu, Międzynarodowy Komitet Olimpijski, do którego aspiruje Andrzej Duda, wydał rekomendacje krajowym komitetom olimpijskim i federacjom, aby te do roku 2020 wprowadziły parytet na poziomie 30 proc. obecności kobiet we władzach związków sportowych. Nitras zapowiedział również, że poinformuje MKOl o fakcie, iż polski rząd, parlament, przyjął ustawę, która wypełnia rekomendację MKOl, jeśli chodzi o wpływ sportowców na organy zarządzające federacji sportowych i udział kobiet w tych organach. Z powodu braku podpisu pana prezydenta te rekomendacje MKOl w Polsce od stycznia nie będą jednak obowiązywać.
Nowelizację ustawy o sporcie przyjął Sejm w listopadzie. Po tym, jak Senat przyjął ją bez poprawek, trafiła ona na biurko prezydenta Dudy. Ten tuż przed świętami Bożego Narodzenia zdecydował się jednak skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego. Wątpliwości prezydenta wzbudził sposób wybierania części nowych członków zarządów polskich związków sportowych oraz proponowane przez ustawodawcę kary.
Poseł PiS Marcina Romanowski domaga się ujawnienia dokumentów dotyczących przeszukania klasztoru dominikanów w Lublinie. W ubiegłym tygodniu policja przeszukała budynek, bo do prokuratury wpłynęło zgłoszenie, że ukrywa się tam poseł Romanowski poszukiwany w związku z aferą Funduszu Sprawiedliwości.
Polityk zarzuca prokuraturze nieprawidłowości w związku z przeszukaniem u zakonników. W mediach społecznościowych zasugerował, że prokuratura spreparowała zgłoszenie. Poseł PiS zarzuca prokuraturze także nieprawidłowości dotyczące międzynarodowych poszukiwań, którymi śledczy go objęli. Chodzi tu o Europejski Nakaz Aresztowania i czerwoną notę Interpolu, o które wnioskowała prokuratura.
Były minister sprawiedliwości usłyszał 11 zarzutów w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura zarzuca mu, że ustawiał konkursy na dotacje z Funduszu. Jest oskarżony między innymi o przywłaszczenie ponad stu milionów złotych. Polityk ukrywał się przed policją, kiedy sąd nakazał jego tymczasowe aresztowanie. Po kilku dniach poinformował, że dostał azyl polityczny na Węgrzech.
Policjanci przeszukali u ojców dominikanów w Lublinie pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze. Nie weszli do pomieszczeń związanych z kultem religijnym. Mimo to dominikanie domagają się wyjaśnienia sprawy. Zapowiedzieli, że dołożą wszelkich starań, aby na drodze sprawiedliwości wyjaśnić to bolesne i niezrozumiałe zdarzenie.
***
Na poranną audycję "Śniadanie w Trójce" w sobotę (28 grudnia) o godz. 9.05 zaprosiła Renata Grochal.
IAR/dm