Syria wczoraj i dziś. Jaka przyszłość czeka ten kraj po upadku reżimu Baszara al-Asada? (Klub Trójki)
Syria wczoraj i dziś. Jaka przyszłość czeka ten kraj po upadku reżimu Baszara al-Asada?
2024-12-18, 22:12 | aktualizacja 2024-12-18, 22:12
Syryjska wojna domowa zaczęła się 15 marca 2011 roku, od krwawego stłumienia przez reżim Baszara al-Asada wielotysięcznych antyrządowych demonstracji, do jakich doszło w licznych miastach na fali tzw. Arabskiej Wiosny. Reakcja władz w Damaszku na wolnościowy zryw doprowadziła do wybuchu zbrojnego powstania, co z kolei wywołało jeszcze ostrzejsze działania reżimu. Upadek reżimu al-Asada w grudniu 2024 roku, zapowiada duże zmiany w układzie sił na Bliskim Wschodzie.
Co dzieje się w Syrii po obaleniu rządów Baszara al-Assada? O tym jak wygląda obecnie sytuacja oraz o historii tego kraju, porozmawiamy z badaczem OSW - Krzysztofem Strachotą, dziennikarzem i byłym korespondentem Polskiego Radia na Bliskim Wschodzie - Mariuszem Borkowskim oraz Syryjczykiem, od lat mieszkającym w Polsce, założycielem Fundacji Genesha - Asefem Salloomem.
Posłuchaj
49:58
Dodaj do playlisty
Przeczytaj także
- Dlaczego Rosjanie nie sprzeciwiają się polityce Kremla?
- Młodzi krzyczą o polityce. Ale czy są słuchani?
- Po wyborach w USA, czyli podzielone Stany Zjednoczone
Według ONZ 16 mln mieszkańców Syrii potrzebuje obecnie pomocy humanitarnej.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki. Audiodokument
Prowadzi: Paulina Wilk
Goście: Krzysztof Strachota (badacz OSW), Mariusz Borkowski (były korespondent Polskiego Radia na Bliskim Wschodzie) oraz Asef Salloom (Syryjczyk mieszkającym w Polsce, założyciel Fundacji Genesha)
Data emisji: 18.12.2024
Godzina emisji: 20.08
dm/DS