Przemoc. Jak na nas wpływa, jak ją identyfikować i jak się przed nią bronić?
2024-12-11, 17:12 | aktualizacja 2025-01-09, 13:01
W najnowszym wydaniu audycji "PrzySłowie" temat był bardzo ważny: przemoc w mowie. Jaka jest jej definicja, jak ją rozpoznać, co robić?
- Mam wrażenie, że dzisiaj pojęcie przemocy jest wykorzystywane dzisiaj bardzo szeroko przez bardzo różne grupy czy osoby do różnych celów. To, co mi pomaga w pracy, to że mamy prawna definicję przemocy, która jest spójna z definicją psychologiczną - mówi Marcin Michalak, psycholog, psychoterapeuta w trakcie szkolenia i konsultant ds. przeciwdziałania przemocy Stowarzyszenia Niebieska Linia.
Posłuchaj
Czym jest przemoc?
- O przemocy mówimy, kiedy mamy jednorazowe bądź powtarzające się działanie lub zaniechanie działania, które wykorzystuje jakąś przewagę siły, narusza prawa i dobra osobiste osoby, powoduje ból i cierpienie i jest intencjonalne – przedstawia definicję Trójkowy gość. I wskazuje, że jest ona niezwykle przydatna i bardzo ułatwia diagnozowanie tego, co się dzieje. - Bo czasem dostaję pytanie: "czy to lub tamto jest przemocą?" A odpowiedź jest "To zależy". Bo ważne jest, czy spełnia ono te właśnie warunki - tłumaczy.
Jak przemoc się przejawia?
- Jeżeli mówimy o przewadze siły, to jest to coś bardzo wyraźnego: możemy zobaczyć, że ktoś ma jakiś rodzaj przewagi. To może być przewaga fizyczna, psychiczna, liczebna, sytuacyjna, kulturowa. Kiedy mówimy, że to jest "jednorazowe bądź powtarzające się działanie lub zaniechanie działania" to jest istotne np. w kontekście przemocy domowej. A "zaniechanie działania", to może być np. zaniechanie w stosunku do dzieci - wyjaśnia rozmówca Mateusza Adamskiego.
Przeczytaj także
- Sylwia Gregorczyk-Abram: jak w gąszczu prawniczych zawiłości odnaleźć człowieka i mu pomóc?
- Trauma dziecięca zmienia całe życie. Finał Kampanii Dzieciństwo Bez Przemocy
- "PrzySłowie". Polski język seksu: jak przełamać tabu w rozmowach o "tych" sprawach?
Pomniejszenie i legitymizacja
Jednak nawet znajomość prawnej definicji przemocy nie załatwia wszystkiego. Tym bardziej, jeśli są ludzie, a jest ich stosunkowo sporo, którzy mają na ten temat inne zdanie.
- Mamy grupy, dla których różne zachowania przemocą nie są. Są np. grupy które mówią, że "klaps wobec dziecka nie jest przemocą" - wskazuje Marcin Michalak. - I tutaj mamy już do czynienia ze specyficznym słowem: klaps. To znaczy, jeśli biję dziecko, to jest klaps. Więc używamy konkretnych słów, aby pomniejszyć jakieś zachowanie, uczynić je niegroźnym. Żeby legitymizować tę przemoc - stwierdza.
***
Tytuł audycji: PrzySłowie
Prowadzący: Mateusz Adamczyk
Gość: Marcin Michalak (psycholog, psychoterapeuta w trakcie szkolenia, konsultant ds. przeciwdziałania przemocy Stowarzyszenia Niebieska Linia)
Data emisji: 11.12.2024
Godzina emisji: 14.09
pr