Reklama

reklama

Nieheteronormatywna historia Polski. Trójka patronem otwarcia QueerMuzeum Warszawa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nieheteronormatywna historia Polski. Trójka patronem otwarcia  QueerMuzeum Warszawa
Otwarto QueerMuzeum Warszawa. Trójka jest patronem tego wydarzeniaFoto: mat. promocyjne

Otwarto QueerMuzeum Warszawa - to piąta tego typu placówka na świecie i trzecia w Europie. Tym samym Polska dołączyła do nielicznej grupy państw, w których istnieje takie  miejsce. Trójka patronuje otwarciu tego wyjątkowego muzeum.

Można już zwiedzać położone w centrum stolicy QueerMuzeum Warszawa i poznawać historię ruchu, prawodawstwo i wybitne osobistości społeczności LGBTQ+ w Polsce. To założona oddolnie, otwarta przestrzeń spotkań z historią osób i społeczności LGBTQ+, miejsce gromadzenia i udostępniania dokumentów, artefaktów i świadectw. 


Posłuchaj

2:54
QueerMuzeum Warszawa otworzyło podwoje (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Niemożliwe stało się faktem

Jak to się stało, że w kraju, w którym wciąż trwa dyskusja o związkach partnerskich, nie mówiąc już o małżeństwach jednopłciowych, powstaje muzeum queeru?

- To jest coś, z czego, jako pomysłodawca stworzenia QueerMuzeum, jestem mega  dumny: ponieważ niemożliwe stało się faktem. Ale stało się faktem, ponieważ była grupa ludzi, która w to uwierzyła - mówi Krzysztof Kliszczyński, dyrektor tego niezwykłego miejsca. - Ktoś mi powiedział przepiękny komplement, że wybiegamy ponad czas (…) Bo dojrzeliśmy: jesteśmy na tyle zorganizowani/zorganizowane i silni/silne, że możemy coś takiego otworzyć. I bez względu na to, czy ktoś coś uchwala lub nie uchwala, zrobiliśmy to sami - stwierdza z dumą.

Muzeum i archiwum w centrum stolicy

QueerMuzeum Warszawa to dwupoziomowa przestrzeń w centrum Warszawy, pod adresem Marszałkowska 83. Na dole znajduje się wystawa, a górze - archiwum Lambdy Warszawa, czyli największe polskie zbiory dotyczące historii osób nieheteronormatywnych obejmujące ok. 120 tys. jednostek archiwalnych.

- Na 60 metrach kwadratowych zmieściliśmy kilkaset lat historii. Mamy osiem rozdziałów, a pierwszy sięga XVI wieku i prawodawstwa na terenach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Kończymy bardzo symbolicznie: "Z radością zawiadamiam, że projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich przybrał formę legislacyjną", rok 2003 - oprowadza tłumaczy dyrektor Kliszczyński. - Wtedy Senat rozpoczął i w końcu uchwalił ustawę o związkach partnerskich, ale Sejm już tego nie podjął - tłumaczy.

Przeczytaj także


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Aneta Awtoniuk
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 6.12.2024
Godzina emisji: 17.22

pr

Polecane