Nieco zapomniany, ale wciąż groźny - HIV w Polsce nie odpuszcza
Epidemia HIV ciągle trwa. W zeszłym roku w Polsce stwierdzono 2 879 nowych zakażeń. To więcej niż w latach ubiegłych. Dziś zakażenie wirusem nie jest już wyrokiem śmierci, ale trzeba pamiętać, że jak najwcześniejsze badania, mogą nam uratować życie i sprawić, że nie zachorujemy na AIDS, a będziemy jedynie bezobjawowymi nosicielami wirusa.
Zeszłoroczny rekord pozytywnych wyników na HIV w Polsce to 2879 nowych zakażeń; jest to ponad dwukrotnie więcej niż dane roczne sprzed dekady
Foto: Inna Dodor/Shutterstock
AIDS we współczesnym świecie nie budzi już takiej grozy jak przed laty. Czy to oznacza, że epidemia osłabła na tyle, że stała się mniej istotna? Nic z tych rzeczy. Jak się okazuje, liczba zakażeń na świecie, w tym także w Polsce od kilku lat stale rośnie...
Oswojony HIV
O AIDS ostatnio mówi się niedużo. To dlatego, że metody leczenia osób zakażonych na wirusem HIV są naprawdę skuteczne. Nie oznacza to jednak tego, że walka z wirusem została już wygrana.
- Na świecie żyje z wirusem HIV ponad 40 milionów osób - mówi dr Anna Marzec-Bogusławska, epidemiolożka. - Od początku pandemii zakaziło się ponad 80 milionów. 40 milionów zmarło z przyczyn związanych z HIV-AIDS. W europejskim regionie Światowej Organizacji Zdrowia, obejmującym 53 kraje, w zeszłym roku wykryto 113 tysięcy zakażeń. W Polsce obserwujemy systematyczny wzrost liczby zakażeń HIV. W 2023 roku zarejestrowano ponad 2800 zakażeń. W tym roku jest to już ok. 2000 - dodaje.
Przeczytaj także
- Pieniądze to nie jest prosta sprawa: jakie mają dla nas znaczenie i wartość?
- Depresja, to... znikanie. Polska zmaga się z kryzysem
- Coraz więcej przypadków przemocy wobec kobiet. To problem, który przestał być ukrywany
- Osoby, które żyją z HIV w większości mają się dobrze, zakładają rodziny i prowadzą zwyczajne życie - dodaje dr Agata Stola, psychoterapeutka. - Jednak cały czas, poziom ich stygmatyzacji jest wysoki. Duża jest także niewiedza społeczna o tym, że osoby, będące nosicielami HIV biorą skuteczne leki i dzięki temu mogą nigdy nie zachorować na AIDS. Gdyby badania na HIV stały się elementem powszechnej profilaktyki, moglibyśmy powiedzieć, że już dziś wygraliśmy z AIDS. Dla mnie jednak temat HIV zakończy się dopiero wtedy, gdy osoby żyjące z wirusem, przestaną podlegać stygmatyzacji - dodaje.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Goście: Anna Marzec Bogusławska (dyrektorka Krajowego Centrum ds. AIDS) oraz dr Agata Stola (psychoterapeutka i seksuolożka, autorka kampanii Projekt Test, a także certyfikowana doradczyni ds. AIDS)
Data emisji: 5.12.2024
Godzina emisji: 20.08
dm