Depresja, to... znikanie. Polska zmaga się z kryzysem
2024-12-03, 21:12 | aktualizacja 2024-12-04, 10:12
Słowo depresja wywodzi się z łacińskiego czasownika "przygniatać", to właśnie opis stanu, w którym mogą znaleźć się osoby doświadczające tej choroby. Typowym objawem depresji jest poczucie niemocy, skutkujące samoizolacją.
Nieleczona depresja może doprowadzić m.in. do izolacji społecznej. To choroba, z którą samemu nie można sobie poradzić i niezbędna jest specjalistyczna pomoc lekarska. I właśnie o ludziach cierpiących na depresję rozmawialiśmy we wtorkowym "Klubie Trójki".
Posłuchaj
Chory na depresję stopniowo przestaje odpowiadać na wiadomości dalszych znajomych, potem nie chce rozmawiać nawet z rodziną i przyjaciółmi. Przytłaczająca wydaje się sama konfrontacja ze światem zewnętrznym. Z tym stanem zmaga się ok. 1,2 mln Polaków. To... co trzydziesty z nas...
Ciągłe poczucie niemocy
- Depresja to bardzo odczuwalna niemoc; praktycznie każdego dnia. Każda chwila wydaje się ciągnąć w nieskończoność, a jednocześnie nie trwać ani chwili. Tak naprawdę wszystko nas ciągnie do tego, że nie chcemy tutaj być - opowiada Wiktoria Kostrzewska z Fundacji Growspace, zajmującej się problematyką zdrowia psychicznego w kontekście pracy placówek publicznych i samorządowych.
Gościni audycji opowiedziała również o depresji z własnej perspektywy. Jak przyznaje, trudno było ustalić jeden konkretny moment, w którym choroba wkrada się do życia. - To raczej był postępujący proces, szczególnie w okresie dojrzewania gdzie tych emocji jest więcej. Tak naprawdę bardzo ciężko rozpoznać ten moment, kiedy jest tego za dużo. U różnych osób może być różnie, ale nie widziałam jednego momentu - wspomina rozmówczyni Katarzyny Stoparczyk.
Przeczytaj także
- Trauma dziecięca zmienia całe życie. Finał Kampanii Dzieciństwo Bez Przemocy
- Coraz więcej przypadków przemocy wobec kobiet. To problem, który przestał być ukrywany
- Polski głód. Jak żyją biedni pracujący i dlaczego brakuje im na jedzenie?
Depresja ma wiele twarzy
Jak zaznacza psychoterapeutka i psycholożka Maria Kocurowska, specjalistka z zespołu Fundacji Twarze Depresji, ta choroba ma różne oblicza. W przypadku depresji można mówić chociażby o różnych kategoriach wiekowych, w których choroba będzie wyglądać inaczej. - Przede wszystkim kojarzymy depresję z wycofaniem, smutkiem, brakiem motywacji. Ale to też drażliwość, na przykład duża chwiejność nastrojów. Czasem słyszymy, że dana osoba nie może chorować na depresję, bo tak dużo się uśmiecha - wymienia ekspertka
- Depresja zakrada się; ona nie jest królową balu tylko przychodzi po cichu, niepostrzeżenie. Bardzo łatwo jest przeoczyć pierwsze sygnały - podkreśla psycholożka. - Oblicze depresji pewnie nie jest jedno. Myślę, że nasza czujność i znajomość siebie, naszych bliskich, może pomóc w tym, żeby rozpoznać te pierwsze lub kolejne kroki - dodaje.
Konsekwencje izolacji
Wiele osób, które uciekają od swojej rodziny i bliskich, zmaga się z depresją. Taka izolacja może nieść ze sobą drastyczne konsekwencje. - Wydaje mi się, że depresja i zaburzenia psychiczne to sytuacja, która decyduje o tym, że ktoś postanawia pozostawić swoją rodzinę. To niezwykle dramatyczne. (...) Czasami ta sytuacja jest bardzo trudna; te problemy psychiczne są tak przytłaczające, że osoba podejmuje tak dramatyczną decyzję. Poniekąd wbrew własnej woli. Sama podejmuje decyzję, ale gdyby była zdrowa nie zrobiłaby tak dramatycznego kroku - ocenia Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska zarządu Fundacji Itaka.
- Depresja jest sytuacją, która często wydaje się patową. Ludzie wybierają pomiędzy bardzo drastycznym rozwiązaniem, odebraniem sobie życia, a próbą ocalenia siebie poprzez pozostawienie bliskich; często dlatego, że nie chcą być ciężarem - zaznacza gościni "Klubu Trójki". - Czasami zaginięcia wiążą się z tym, że ludzie decydują się na ten ostateczny krok. Ale równie często zdarza się, że po jakimś czasie ta osoba decyduje się na kontakt z rodziną - dodaje.
***
GDZIE MOŻNA SZUKAĆ POMOCY?
Antydepresyjny numer zaufania - 22 484 88 01
Telefon zaufania młodych - 22 484 88 04
800 70 2222 <- Całodobowa i bezpłatna linia bezpośredniego wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego. Psycholodzy Fundacji ITAKA udzielają porad telefonicznie, mailowo i na czacie lub kierują dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie.
116 123 <- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00.
22 635 09 54 <- Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00.
800 108 108 <- Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00.
116 111 <- Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która bezpłatnie pomaga dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy. Telefon jest anonimowy, bezpłatny, całodobowy i dyskretny.
800 121 212 <- Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu.
Wszystkie informacje dotyczące pomocy w chorobie można znaleźć m.in. na stronach stopdepresji.pl oraz twarzedepresji.pl
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gościnie: Maria Kocurowska (psycholożką, i terapeutką, Fundacja Twarze Depresji), Wiktoria Kostrzewska (Fundacja Growspace) i Izabela Jezierska-Świergiel (Fundacja Itaka)
Data emisji: 3.12.2024
Godzina emisji: 20.08
dm