Reklama

reklama

Woda pozyskiwana z mgły? Tak robią w Peru i... w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Woda pozyskiwana z mgły? Tak robią w Peru i... w Polsce
Czy mgła może być źródłem pozyskiwania wody pitnej? Foto: shutterstock

Są takie miejsca na świecie, gdzie dostęp do wody jest poważnie ograniczony i po prostu jej brakuje. Ale są też sposoby, aby ją zdobyć, i to mimo braku deszczu. Jeśli nie z deszczu, to skąd? Okazuje się, że wodę można pozyskiwać z mgły. Za pomocą olbrzymich siatek wodę łapie się w ten sposób m.in. w Peru.

Konstrukcje pozwalające pozyskiwać wodę z mgły, zbliżone zasadą działania, do tych wykorzystywanych w Peru, tworzą również młodzi polscy naukowcy.
O alternatywnych sposobach radzenia sobie z suszą i pomysłach środowisk naukowych opowiadaliśmy w "Pikniku Naukowym".


Posłuchaj

3:40
Woda pozyskiwana z mgły? Tak robią w Peru i... w Polsce (Piknik Naukowy / Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ponad dwa miliardy ludzi bez dostępu do wody pitnej

Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że ponad dwa miliardy ludzi na świecie nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej w swoich domach. Świat nauki poszukuje sposobów, aby poradzić sobie ze skutkami zmian klimatycznych. Jednym ze sposobów radzenia sobie z niedoborem wody, jest pozyskanie jej z mgły.  



- Pozyskiwanie wody z mgły jest pomysłem tak starym, jak ewolucja - mówi prof. Szymon Malinowski z Instytutu Geofizyki PAN. - Na liściach roślin w różny sposób osadza się woda, z której korzystały różne gatunki zwierząt. Potem zaczął to robić także człowiek - dodaje. 


Przeczytaj także


Polski patent na wodę

Ludzie obserwowali przyrodę i tworzyli coraz doskonalsze konstrukcje i mechanizmy, umożliwiające pozyskiwanie wody. Młodzi naukowcy ze Stowarzyszenia Freelab Września skonstruowali łapacz mgły.   



- Łapacz mgły to konstrukcja z siatką, na której zatrzymują się cząsteczki wody, a potem spływają do zbiornika.  - mówi Nikodem Niezierny ze Stowarzyszenia Freelab Września. - Dzięki tej konstrukcji możemy pozyskiwać wodę z powietrza. Tę wodę można użyć m.in. do zmywania naczyń lub podlewania kwiatów - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Piknik Naukowy
Prowadzi: Monika Suszek
Data emisji: 5.12.2024
Godzina emisji: 10.31

dm

Polecane